LAJMI I FUNDIT:

Palestinezët nuk presin ndryshime pasi Bennett zëvendësoi Netanyahun

Palestinezët nuk presin ndryshime pasi Bennett zëvendësoi Netanyahun

Grupet palestineze nuk presin ndonjë zhvillim pas ndryshimeve në qeverinë e Izraelit, duke thënë se kryeministri i ri Izraelit Naftali Bennett ka të ngjarë të ndjekë të njëjtën agjendë si paraardhësi i tij, Benjamin Netanyahu.

Reklama

Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Zyra e presidentit palestinez Mahmoud Abbas e quajti votimin parlamentar të Izraelit të dielën një “çështje të brendshme izraelite” ndërsa grupet në enklavën e rrethuar të Gazës u zotuan të vazhdonin luftën e tyre për të drejtat palestineze.

Gaza ka qenë nën një bllokadë izraelite të ajrit, tokës dhe detit që nga viti 2007.

Ministria e Jashtme palestineze, ndërkohë, lëshoi një deklaratë duke thënë se ishte “e pasaktë” për të thirrur qeverinë e koalicionit Bennett një “qeveri të ndryshimit” nëse nuk kishte një ndryshim të rëndësishëm në pozicionin e saj mbi të drejtën palestineze për vetëvendosje dhe krijimin e një shteti të pavarur palestinez me kryeqytet Jerusalemin Lindor.

Bennett, i cili kryeson partinë ultranacionaliste Yamina dhe e përshkruan veten si “më të djathtë” se Netanyahu, ka thënë se krijimi i një shteti palestinez do të ishte “vetëvrasje” për Izraelin.

Ai gjithashtu ka bërë thirrje për aneksimin e pjesës më të madhe të Bregut Perëndimor të okupuar.

Si kryeministër, ish-sipërmarrësi milioner i teknologjisë drejton një koalicion “të vështirë” nga e djathta politike, e majta dhe qendra.

Analistët thonë se qeveria e Bennett ka të ngjarë të shmangë lëvizjet gjithëpërfshirëse mbi “çështjet e nxehta” siç është politika ndaj palestinezëve dhe në vend të kësaj të përqendrohet në reformat e brendshme. /Telegrafi/