Bayer Leverkuseni i vitit 2002, ishte një nga skuadrat më simpatike që u kthye në kocë të fortë për të mëdhatë evropiane.

Klubi gjerman e kishte siguruar vendin e katërt për të marr pjesë në Ligën e Kampionëve.

Ata në mes viteve 1997 dhe 2002, shpesh kanë luajtur në Ligën e Kampionëve.  Megjithatë më impresionues ishte sezoni 2001/02 në Ligën e Kampionëve.

Në kampionat, me trajner Klaus Toppmöller, ata e mbyllën në venin e dytëm me një pikë më pak se Borussia Dortmund.

Në një grup me Barcelonën, Lyonin e Fenerbahcen ata dulën të dytit, duke i mundur edhe katalunasit 2-1.

Në atë kohë Liga e Kampionëve zhvillohej me dy palë grupe.

Në fazën e grupeve të dytën, Bayer kryesoni renditjen përpara Deportivo la Corunas, Arsenalit dhe Juventusit.

Në cerefinale mposhën Liveproolin, ndërsa në gjysmëfinale mposhtën Manchster Unitedin.

Në finale ishte në Glasgoe kundër Real Madridit.

Atë ndeshje e fituan mbretërit me Zinedine Zidanen në krye, që e shënoi edhe një gol ndër më të mirë në një finale të Ligës së Kampionëve.

Ta kujtojmë pak atë skuadër. Portier ishte Hans Jorg Butt, që ishte i shkëlqyeshëm.

Më mbrojtje Lucio, e në mesfushë Michael Ballack dhe Carsten Ramelow.

Michael Ballack, Bayer Leverkusen

Dyshja sulmuesi ishte me Yıldıray Basturk dhe Oliver Neuville.

Një i ri si Dimitar Berbatov ishte në stol në atë natë të vitit 2002 dhe braziliani Ze Roberto ishte i suspenduar për finale.

Shumica  e lojtarët pas atij viti u shitën me shuma të mëdha. /Telegrafi/