LAJMI I FUNDIT:

“Oscars 2023”: Lista e plotë e fituesve

“Oscars 2023”: Lista e plotë e fituesve
"Oscars 2023"

Është mbajtur edicioni i 95-të i ceremonisë prestigjioze vjetore “Oscars 2023”.

Reklama

Edhe këtë vit “Oscars” ka bashkuar yjet më të shquar në industrinë e argëtimit në Dolby Theatre në Los Angeles.

Nën udhëheqjen e Jimmy Kimmel, eventi madhështor gjithashtu pati momente të bukura, gazmore e mes tjerash edhe emocionale.

“Oscars 2023” (Foto: Getty Images)

Aktori më i mirë u shpall Brendan Fraser, ndërsa sa i përket aktores më të mirë çmimin e rrëmbeu Michelle Yeoh.

Më poshtë ua sjellim listën e plotë të fituesve në “Oscars 2023”:

Filmi më i mirë

Everything Everywhere All at Once – Fituesi

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

The Banshees of Inisherin

Elvis

The Fabelmans

Tar

Top Gun: Maverick

Triangle of Sadness

Women Talking

Aktori më i mirë

Brendan Fraser, The Whale – Fituesi

Paul Mescal, Aftersun

Bill Nighy, Living

Colin Farrell, The Banshees of Inisherin

Austin Butler, Elvis

Aktorja më e mirë

Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Michelle Williams, The Fabelmans

Andrea Riseborough, To Leslie

Ana de Armas, Blonde

Cate Blanchett, Tar

Aktori më i mirë në një rol dytësor

Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin

Brian Tyree Henry – Causeway

Judd Hirsch – The Fabelmans

Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin

Aktorja më e mirë në një rol dytësor

Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever

Hong Chau – The Whale

Kerry Condon – The Banshees of Inisherin

Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once

Regjisori më i mirë

Daniel Kwan with Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Steven Spielberg, The Fabelmans

Todd Field, Tar

Ruben Ostlund, Triangle of Sadness

Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Kolona zanore më e mirë

Naatu Naatu, Kaala Bhairava and Rahul Sipligunj (RRR) – Fituesi

Applause, Sofia Carson and Diane Warren (Tell It Like a Woman)

Lift Me Up, Rihanna (Black Panther: Wakanda Forever)

Hold My Hand, Lady Gaga (Top Gun: Maverick)

This is a Life, Son Lux (Everything Everywhere All at Once)

Makijazi dhe flokët më të mira

The Whale – Fituesi

All Quiet on the Western Front

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis

Kostumografia më e mirë

Black Panther: Wakanda Forever – Fituesi

Babylon

Elvis

Everything Everywhere All At Once

Mrs Harris Goes To Paris

Kinematografia më e mirë

All Quiet on the Western Front – Fituesi

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Elvis

Empire of Light

Tar

Skenari më i mirë origjinal

Everything Everywhere All at Once – Fituesi

Triangle of Sadness

The Fabelmans

The Banshees of Inisherin

Tar

Skenari më i mirë i përshtatur

Women Talking – Fituesi

All Quiet on the Western Front

Living

Top Gun: Maverick

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Tema muzikore më e mirë

Top Gun: Maverick – Fituesi

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of the Water

The Batman

Elvis

Montazhi më i mirë

Everything Everywhere All at Once – Fituesi

The Banshees of Inisherin

Elvis

Tar

Top Gun: Maverick

Produksioni më i mirë

All Quiet on the Western Front – Fituesi

Avatar: The Way of the Water

Babylon

Elvis

The Fabelmans

Efektet vizuele më të mira

Avatar: The Way of Water – Fituesi

All Quiet on the Western Front

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Top Gun: Maverick

Filmi më i mirë ndërkombëtar

All Quiet on the Western Front – Fituesi

Argentina, 1985

Close

EO

The Quiet Girl

Filmi më i mirë i animuar

Guillermo del Toro’s Pinocchio – Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar and Alex Bulkley – Fituesi

Marcel the Shell with Shoes on – Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andreë Goldman, Caroline Kaplan and Paul Mezey
Puss in Boots: The Last Wish – Joel Crawford and Mark Swift

The Sea Beast – Chris Williams and Jed Schlanger

Turning Red – Domee Shi and Lindsey Collins

Dokumentari më i mirë

Navalny – Fituesi

All That Breathes

All the Beauty and the Bloodshed

Fire of Love

A House Made of Splinters

Filmi më i mirë i shkurtër

The Elephant Whisperers – Fituesi

Haulout

How Do You Measure a Year?

The Martha Mitchell Effect

Stranger at the Gate

Filmi i animuar më i mirë i shkurtër

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse – Fituesi

The Flying Sailor

Ice Merchants

My Year of Dicks

An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It. /Telegrafi/

“Oscars 2023” (Foto: John Locher)

Në trend Magazina

Më shumë
Mozzikut i refuzohet viza për hyrje në Amerikë, detyrohet të anulojë koncertet e planifikuara

Mozzikut i refuzohet viza për hyrje në Amerikë, detyrohet të anulojë koncertet e planifikuara

Magazina
Prezantuesja kroate dhe legjenda Hierro janë në pritje të fëmijës së parë të përbashkët

Prezantuesja kroate dhe legjenda Hierro janë në pritje të fëmijës së parë të përbashkët

Magazina
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
E njohur për figurën e admiruar trupore, Ana Kabashi josh në pozat me bikini

E njohur për figurën e admiruar trupore, Ana Kabashi josh në pozat me bikini

Magazina

"I'm Good (Blue)" nga Bebe Rexha dhe David Guetta arrin një miliard dëgjime në Spotify

Magazina
Rita Ora ua tregon të pasmet paparacëve pas përfundimit të stërvitjes së fitnesit

Rita Ora ua tregon të pasmet paparacëve pas përfundimit të stërvitjes së fitnesit

Magazina
Kalo në kategori