Legjenda e basketbolli të SHBA-së, Shaquille O’Neal, por edhe një nga qendrat më të mira në historinë e NBA-së, ka përzgjedhur tri lojtarët më të mirë aktual në botë.

Sipas ish-basketbollistit shumëvjeçar të Los Angeles Lakers, aktualisht më të mirët janë LeBron James, Kawhi Leonard dhe Kevin Durant.

“Kawhi është një përzierje e shkollës së vjetër dhe të re, ai është një nga tre lojtarët kryesorë në ligë”, tha O’Neal, duke shtuar se “Leonard është një lojtar i madh dhe kur shkaktohet ndonjë faull në të, ai nuk do të tregojë pakënaqësi, por do të vazhdojë të luajë”.

Durant e Leonard

“LeBron është në vendin e parë ndërsa Durant është më afër pozicionit të dytë”, ka shtuar gjiganti.

Theksojmë se Leonard me Toronto Raptors u shpall kampion duke mposhtur në finale Golden State Warriors të Durant ndërsa James mbeti për herë të parë në karrierë pa u futur në ‘playoff’ me Lakers.

Ndryshe, O’Neal fitoi ka fituar katër tituj të NBA-s, tri herë ka qenë MVP i finaleve dhe 15 herë është ftuar në ndeshjen All-Star. /Telegrafi/