Danimarka ka shënuar fitore ndaj Republikës Çeke me rezultat 2-1 në kuadër të çerekfinales në Euro 2020.

Thomas Delaney dhe Kasper Dolbergun shënuan për danezët, ndërsa golin e vetëm për çekët e shënoi Patrick Schick.

Delaney ishte lojtari më i vlerësuar te danezët me notën 7.7, ndërsa pas tij vjen Dolberg me 7.3.

Te çekët më i miri ishte Vladimir Coufal me notën 7.9.

Danimarka kalon në gjysmëfinale, ku pret fituesin e ndeshjes Angli – Ukrainë.

Notat e lojtarëve të Republikës Çeke dhe Danimarkës

/Telegrafi/