Notat e lojtarëve, Kosovë 2-0 Mali i Zi: Rrahmani fantastik – Celina, Hadergjonaj e Muriqi vendimtarë

Kosova ka arritur fitore të madhe ndaj Malit të Zi me rezultat 2-0, në kuadër të eliminatoreve për Euro 2020.

Paraqitje fantastike e skuadrës, që dominuan nga fillimi deri në fund me angazhim të pashoq, duke luftuar për çdo top në çdo pjesë të terrenit.

Në fund rezultati ka mundur të jetë shumë më i thellë, por skuadra humbi shumë raste.

Redaksia e Telegrafi Sport i ka notuar lojtarët në bazë të paraqitjes në këtë ndeshje.

Arijanet Muriq 7.5

Nuk kishte shumë punë sot, pasi ekipi mbrojti shumë mirë. Kishte një goditje, ku u tregua në gatishmëri. Në dalje sot shumë i sigurt.

Mërgim Vojvoda (Foto: Telegrafi/Ridvan Slivova)

Mërgim Vojvoda 8.0

Sikurse në çdo ndeshje, ai po vazhdon të rritet. Sot luajti mirë dhe u kombinua mirë me Hadërgjonajn. Harkime dhe pasime afër zonë. Paraqitje shumë e mirë.

Fidan Aliti 8.0

Fantastik. Fiton duele dhe ndal aksione. E ndërton lojën shumë mirë dhe merr pjesë intensivisht në lojë.

Amir Rrahmani 9

Më i mirë sot, apo lojtar i ndeshjes. Shënon gol të bukur me kokë, ndërsa rrezikoi dhe një herë në ndërprerje. Në mbrojtje fantastik. Lider i ekipit, kapiteni i Kosovës.

Benjamin Kololli 8.0

Lojë të mirë në krahun e majtë. Kthehet nga lëndimi dhe futet shumë mirë në lojë. Merr pjesë edhe në sulm, ku topat e tij shpesh janë të rrezikshëm.

Herolind Shala 8.0

Ndeshje shumë e mirë e tij, pas rikthimit. Ndërprenë shumë aksione dhe organizon lojën me qetësi. Na kishte munguar Shala në mesfushë.

Valon Berisha 8.0

Sot krijoi shumë raste për bashkëlojtarët dhe vrapoi shumë. Prej rikthimit ka treguar formë të lartë.

Milot Rashica 8.0

Kishte disa raste për gol, por ishte i pafat. Shpejtësia e tij e ndihmon në lojën një më një, duke krijuar shpesh hapësirë dhe superioritet numerik. Një gol do ta ndihmonte, pasi pati paraqitje shumë të mirë.

Bersant Celina 8.5

Fantastik. Goli i parë erdhi nga harkimi i tij nga këndi. Asistoi shumë herë, duke i vendosur bashkëlojtarët në pozita shumë të favorshme. Nuk u tregua vetjak, ku do të shënonte.

Florent Hadergjonaj 8.5

Pozita e re, Florenti i vjetër. Paraqitje fantastik dhe një asistim. Vrapon shumë, dyfishon në mbrojtje dhe rrezikon disa herë portën. Paraqitje për çdo lëvdatë.

Vedat Muriqi 8.5

Shënoi golin e qetësisë. Kishte shumë raste sot, por shënoi vetëm njëherë. Del nga zona dhe ndihmon lojtarët. Më shpinë i pathyeshëm. Me pak fat ka mundur të shënonte het-trik. Një herë e ndali shtylla, disa herë fati.

Anel Rashkaj (pa notë)

Luajti shumë pak minuta pasi u fut në minutën e 83-të. U inkuadrua mirë, por luajti pak për tu notuar.

Edon Zhegrova (pa notë)

Luajti shumë pak për tu notuar.

Florent Hasani (pa notë)

Bernard Challandes 9

Një ndeshje e përgatitur shumë mirë. Ekipi i tij krijoi aq shumë raste, sa që rezultati 2-0 duket shumë i ngushtë. Në anën tjetër mbrojtja kishte shumë pak punë, pasi presioni lartë i përgatitur nga Challandes nuk i la malazezët të marrin frymë.

Edhe një fitore e tij, duke e mbajtur rekordin fantastik në shtëpi pa humbje. /Telegrafi/

Notat

Zyrtare: Serie A do të ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve për sezonin 2024/25

Emiliano Martinez shmang përjashtimin gjatë gjuajtjes së penalltive falë një rregulli pak të njohur – ai ngacmoi tifozët e Lille

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës