Një emër i mirë i skenës është një hap i rëndësishëm për t’u bërë i suksesshëm.

Reklama

Kjo është arsyeja pse nuk është çudi që shumë nga njerëzit që janë të suksesshëm dhe në qendër të vëmendjes lindën me emra krejtësisht të ndryshëm nga sa i njohim.

Artisti që shndërron karakteret e filmave të animuar në bukuroshe provokuese me poza 'të nxehta' Artisti që shndërron karakteret e filmave të animuar në bukuroshe provokuese me poza 'të nxehta'

Bright Side ka studiuar biografitë e shumë të famshmëve, duke zbuluar emrat e fshehur që jo shumë njerëz i dinë. Ju ndoshta nuk e keni idenë se këto ishin emrat e tyre origjinalë.

Rihanna – Robyn Rihanna Fenty

Kjo këngëtare nga Barbadosi zgjodhi emrin e saj të mesëm si emrin e saj të skenës kur ajo u zhvendos në SHBA.

Reklama

Woody Allen – Allan Stewart Konigsberg

Edhe kur ishte adoleshent, Allan Stewart Konigsberg shkroi drama, eksperimentoi me skripte dhe bëri shfaqje ‘stand-up’. Kjo ishte kur ai kishte nevojë për një emër të veçantë skene. Le të shohim këtë histori nga një kënd tjetër: Allan gjithashtu luajti në klarinetë, dhe idhulli i tij ishte muzikanti i xhazit, Woody Herman. Kjo është arsyeja pse Allan është tani Woody, i njëjti emër i muzikantit xhaz.

Reklama

Mila Kunis – Milena Markovna Kunis

Kjo është shumë e drejtpërdrejtë: Kur kjo aktore u zhvendos në SHBA, ajo e shkurtoi emrin e saj origjinal për ta bërë atë të shëndoshë dhe më “amerikan”.

Reklama

Brad Pitt – William Bradley Pitt

Aktori thjesht përdorte emrin e tij të mesëm si emrin artistik të tij.

Gigi Hadid – Jelena Noura Hadid

Kjo ishte ideja e nënës së saj dhe modeles së njohur, Yolanda Hadid.

Snoop Dogg – Kalvin Cordozar Broadus, Jr.

Nëna e këtij reperi e quajti të ri Calvin Cordozar Broadus “Snoopy”, falë stilit të tij. Pra, kur Calvin kishte nevojë për një emër skene si çdo reper bën, ai zgjodhi ‘Snoop Doggy Dogg’ pas një karakteri nga karikaturë e famshme.

Reklama

Natalie Portman – Neta-Lee Hershlag

Aktorja zgjodhi Portmanin, emrin e vajzërisë së gjyshes së saj hebre-ruse si emrin e saj të skenës.

Reklama

Bruno Mars – Peter Gene Hernandez

Babai i tij e quajti atë “Little Peter Bruno”, sepse ai ishte një njeri i ndyrë si njeriu i famshëm, Bruno Sammartino. Kur ai u rrit, Bruno humbi peshë, por gjithkush i tha atij se ishte i çuditshëm sikur të ishte nga një planet tjetër. Dhe i riu i talentuar përgjigjej: “Po, unë jam nga Marsi”. Kështu erdhi emri i tij i skenës.

Nicki Minaj -Onika Tanya Maraj

Drejtori i Përgjithshëm i etiketës së muzikës së Brooklyn, Dirty Money Entertainment, e bindi reperen e çuditshme që të ndryshonte emrin e saj ekzotik në diçka më të shkurtër dhe më të thjeshtë.

Reklama
Reklama

Jennifer Aniston – Jennifer Linn Anastassakis

Jennifer është vajza e Giannis Anastasakis, i cili është grek me prejardhje nga Kreta. E gjithë familja kanë shkurtuar emrin e tyre të fundit në “Aniston” për të bërë më të lehtë për amerikanët.

Jamie Foxx – Eric Marlon Peshkopi

I riu Eric Marlon Peshkopi kishte nevojë për një emër artistik që mbetet lehtë në mendje për shfaqjet e tij ‘stand-up’. Pra, ai mori emrin e një komediani të famshëm, Redd Foxx.

Miley Cyrus – Destiny Hope Cyrus

Gjatë fëmijërisë, Destiny kishte pseudonimin, Miley (rrjedh nga smiley) që më vonë u bë emri i saj skenik.

Reklama

Demi Moore – Demetria Gene Guynes

Ky shpjegim është i thjeshtë: Demi është një version i shkurtuar i emrit të saj, Demetria, dhe Moore është emri i fundit i bashkëshortit të saj të parë, Freddy Moore.

Reklama

George Michael – Georgios Kyriacos Panayiotou

Biri i një emigranti qipriot, Georgios, e bëri emrin e tij pak më shumë britanik me George. Ai mori pjesën e dytë të emrit të tij nga Michael Mortimer, babai i mikut të tij të fëmijërisë.

Helen Mirren – Helen Lydia Mironoff 

Babai i Helenës është një imigrant rus me emrin Vasily Mironoff. Ai ndryshoi emrin e vajzës së tij kur ajo ishte një fëmijë për ta bërë jetën më të lehtë në Britani.

Reklama

Katy Perry – Katheryn Elizabeth HudsonNina Dobrev – Nikolina Konstantinova Dobreva

Këngëtarja mori një emër artistik për të mos u ngatërruar me Kate Hudson.

Nina Dobrev – Nikolina Konstantinova Dobreva

Nina Dobrev është një version kanadez i një emri bullgar.

Reklama

Michael Keaton – Michael John Douglas

Ne mendojmë se nëse një aktor i ri ka të njëjtin emër si një aktor tashmë popullor, ata do të ndryshonin emrin e tyre. Pikërisht për këtë arsye Michael Keaton ndryshoi emrin e tij të fundit.

Blac Chyna — Angela Renée White

Askush nuk e di pse ky i famshëm amerikan e mori këtë emër artistik. Historia e vetme që ne dimë është se ajo dikur takoi një djalë në një klub striptizmi me emrin dhe vendosi t’ia marrë hua.

Reklama

Elton John – Reginald Kenneth Dwight

Muzikanti i talentuar gërshetoi këtë emër nga një saksofonist i quajtur Elton Dean, dhe një këngëtar me emrin John Baldry, i cili luajti në të njëjtin grup me të, i quajtur Bluesology. /Telegrafi/

Reklama