Një tjetër dramë e Koresë së Jugut po shënon ngjitje të madhe në Netflix, pas suksesit të jashtëzakonshëm të “Squid Game”.

Drama e hakmarrjes së përgjakshme “My Name” ka qenë duke u ngjitur në listat e transmetimit kinematografik që nga publikimi i saj më 15 tetor, dhe sapo ka arritur numrin katër në nivel global, shkruan DailyMail.

Seriali i zhanrit dramë me tetë episode shtjellon historinë e një gruaje të re, të luajtur nga aktorja Han Sohee, e cila bashkohet me një rrjet droge për të marrë hak për vdekjen e babait të saj.

Ajo më pas hyn në forcat e policisë si një person i angazhuar për sindikatën e drogës, të gjitha ndërsa përpiqet të kërkojë hakmarrje ndaj vrasësve të babait të saj.

Seriali po tërheq vëmendjen për skenat e tij të luftimit të mbushura me aksion, si dhe shfaqjet emocionale dhe skenarin interesant.

“My Name” aktualisht ka një vlerësim 8.2/10 në IMDB, duke e bërë atë të barabartë me rezultatin e “Squid Game”.

Shikuesit ndërkombëtarë kanë lavdëruar serialin, megjithëse pritja në Korenë e Jugut ka qenë më e përzier.

Në komentet e përkthyera nga Netizenbuzz, një shikues korean tha: “Unë personalisht nuk e pëlqeva. Po më thua që një grua me pamje delikate rrahu 50 burra?”.

Një tjetër komentoi: “Si mundet që një grua të kalojë nga stërvitja për disa ditë në rrëzimin e banditëve në një bandë! Nuk është aspak realiste”.

Një i tretë komentoi: “Kishte disa skena brutale, por unë mendoj se ata e filmuan mirë. Aktrimi ishte i mahnitshëm”.

“Një duartrokitje për Han So Hee. Ajo punoi shumë. Nuk kishte asnjë kthesë për mua pasi ishte aq e qartë se kush e vrau babanë e saj që nga fillimi, por të shohësh një grua që rrëzoi kaq shumë banditë të tillë ndihej e përshtatshme për kohën tonë”, shkroi një tjetër.

Ndërkohë, “Squid Game” vlerësohet të jetë serial me vlerë gati 900 milionë dollarë amerikanë për Netflix-in, duke e bërë atë serialin më të madh në historinë e platformës së transmetimit.

Thrilleri me nëntë episode, në të cilin konkurrentët me para të gatshme luajnë lojëra të fëmijërisë me pasoja vdekjeprurëse në një përpjekje për të fituar 45.6 miliardë von (52 milionë dollarë), u bë një hit ndërkombëtar kur filloi të transmetohej muajin e kaluar.

Në krahasim me vlerën e saj neto të vlerësuar, seriali kushtoi vetëm 21.4 milionë dollarë amerikanë (A28.8 milionë dollarë) për tu prodhuar, tha Bloomberg.

Sipas raportit, rreth 132 milion njerëz kishin parë të paktën dy minuta shfaqje në 23 ditët e para, duke thyer me lehtësi rekordin e vendosur nga seriali dramë i në Mbretërisë e Bashkuar, “Bridgerton”, e cila u transmetua nga 82 milionë llogari në 28 ditët e para të tij. /Telegrafi/