LAJMI I FUNDIT:

Një shofer kamioni amerikan bën një gabim multi milionësh, godet urën teksa si ngarkesë kishte një helikopter

Një shofer kamioni amerikan bën një gabim multi milionësh, godet urën teksa si ngarkesë kishte një helikopter
Reklama

Më herët kemi parë një Jeep Wagoneer dhe një Range Rover duke u dëmtuar gabimisht nga shoferët e transportit dhe urat e ulëta.

Por një shofer kamioni në Luiziana të SHBA-së është përplasur me një urë teksa kishte një helikopter.


Mekanizmi kryesor i rotorit të helikopterit transportues Sikorsky S-92 u përplas me mbështetëset prej çeliku dhe betoni të urës, duke prerë njësinë nga pjesa tjetër e helikopterit, dhe gjatë këtij procesi duke çuar në derdhjen e lëngut hidraulik.

Në imazhet e shpërndara në platformën e mediave sociale X, helikopteri mund të shihet i ngecur nën urë, me një foto tjetër që tregon pjesën e shkëputur të rotorit të hequr nga pjesa tjetër e fluturakes, shkruan Drive, përcjell Telegrafi.

Komenti i postimit vë në dukje se për shkak të natyrës së brishtë të funksionimit të helikopterit, një ndikim i kësaj ashpërsie ka të ngjarë ta bëjë avionin të padenjë, që do të thotë se i gjithë helikopteri milionësh do të duhet të hudhej.

Raporti thekson se drejtuesi i mjetit është gjobitur për veprim të pakujdesshëm, dhe është bërë e ditur se nuk ka dëme të konsiderueshme në urë.

Sikorsky S-92 është një helikopter i madh transporti që përdoret si për nevoja civile ashtu edhe për ato ushtarake. Kompanitë e kërkimit të naftës dhe gazit shpesh përdorin aeroplanë S-92 për të transportuar personelin në platformat detare, pasi versioni civil mund të pajiset me 19 ulëse dhe ofron një distancë prej rreth 1,000 kilometrash.

Drive

Një S-92 i ri thuhet se ka një kosto prej rreth 32 milionë dollarë. /Telegrafi/