LAJMI I FUNDIT:

Një nga aktorët me fitimet më të larta në botë – sa është pasuria neto e Tom Cruise?

Një nga aktorët me fitimet më të larta në botë – sa është pasuria neto e Tom Cruise?
Foto: Getty Images

Me më shumë se tre dekada të lidhur me Hollywoodin, Tom Cruise, është një nga aktorët me fitimet më të larta në botë.

Reklama

Falë pjesëmarrjes së tij në filma të tillë si “Top Gun”, “Jerry Maguire”, “Born on the Fourth of July”, “Interview with the Vampire” dhe “Mission Impossible”, “Thomas Cruise Mapother IV” është një nga aktorët më të njohur sot.

Megjithëse lindi në Syracuse, New York, familja e tij emigroi në Kanada dhe ndërsa studionte në shkollën publike “Robert Hopkins”, Tom u interesua për aktrim.

Megjithatë, në atë kohë ai ishte gjithashtu gati të bëhej prift, kryesisht për shkak se ishte me bursë në Seminarin e San Franciskos, ku studioi për disa vite.

Vlen të përmendet se Tom më vonë u përjashtua nga seminari pasi ai dhe miqtë e tij u kapën duke vjedhur e duke pirë alkool.

Prej andej, Cruise vazhdoi në shkollën e mesme “Glen Ridge”, ku kreu shkollën e mesme në mundje greko-romake, por pësoi një dëmtim në gju dhe e la mënjanë sportin.

Tom Cruise theu ‘rregullin e pashkruar’ duke kapur dorën e Kate Middleton në tapetin e kuq
Lexo po ashtu Tom Cruise theu ‘rregullin e pashkruar’ duke kapur dorën e Kate Middleton në tapetin e kuq

Më pas, ai vendosi të fillonte një karrierë aktrimi dhe u transferua në New York, ku punoi në restorante si kamerier.

Dhe në vitin 1981, ai mori një rol si personazh dytësor në filmin “Endless”, ku u pagua 30,000 dollarë.

View this post on Instagram

A post shared by Tom Cruise (@tomcruise)

Që atëherë, pasuria filloi të rritej dhe për një rol tjetër në “Risky Business” mori 75,000 dollarë, në 1983.

Megjithatë, trampolina e suksesit për Tom Cruise erdhi me rolin e tij në “Top Gun”, një film që i dha atij 13,000,000 dollarë.

View this post on Instagram

A post shared by Tom Cruise (@tomcruise)

Cruise gjithashtu fitoi shumë para me “Jerry McGuire” dhe “Eyes Wide Shut”, me 20 milionë dollarë secili, por suksesi i tij më i madh erdhi me sagën “Mission Impossible”, ku ekspertët pajtohen se ai fitoi rreth 285,000,000 dollarë.

Në këtë këndvështrim, Tom Cruise është një nga aktorët më të paguar në industri me një vlerë neto të vlerësuar prej 600,000,000 dollarë. /Telegrafi/

View this post on Instagram

A post shared by Tom Cruise (@tomcruise)