Si ju pëlqejnë vezët në mëngjes? Nëse ju pëlqejnë vezë e rrahura dhe ekstra të shijshme, atëherë qumështi është përbërësi të cilin duhet gjithsesi ta shmangni.

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, dhe nëse keni kohë, atëherë vezët mund të jenë ushqimi i juaj i këtij vakti.

Gjithsesi, nëse jeni duke fërguar vezë të rrahura dhe shtoni edhe qumësht, atëherë duhet ta ndaloni këtë, transmeton Telegrafi.

Përderisa ju mendoni se duke shtuar qumësht vezët tuaja bëhen më kremoze, një kryekuzhinier i njohur ka thënë ajo ka ndikim të kundërt pasi thotë se ato bëhen si “gomë” dhe se shtimi i qumështit është një “mëkat i madh”, shkruan The Mirror.

Reklama

Sipas tij, përgjigja e problemit tuaj me vezët gomë është margarina – margarina shumë shkumë kremoze.

Reklama

Dan Joines i cili drejton disa restorante që kanë fituar çmime të ndryshme në Londër tha: “Asnjëherë mos shtoni qumësht tek vezët e rrahura – ajo e ndryshon shijen dhe i bënë ato si gomë”.

“Zgjidhja ime e përhershme është margarina. Përpara se ti hidhni vezët në tigan sigurohuni që margarina e juaj të jetë e artë, por jo ngjyrë kafe. Vazhdoni ti përzieni ato në një temperaturë të ulët” tha ndër të tjera Joines. /Telegrafi/