Koha është thelbësore kur jeni duke gatuar.

Është dëshpëruese të bësh disa hapa në një recetë, vetëm të hasësh një drejtim që thotë se përbërësit e tu të ftohtë duhet të jenë në temperaturën e dhomës.

Për fat të mirë, ekziston një mjet i shkëlqyeshëm për të sjellë gjalpin tuaj të ftohtë në temperaturën e dhomës, pa shkrirë të gjithë shkopin ose pa e ngrohur atë në mënyrë të pabarabartë.

Food Network ndau metodën e zgjuar në TikTok, ku mblodhi miliona shikime nga adhuruesit e ushqimit kudo. “Kur receta thotë ‘gjalpë në temperaturë dhome’”, shkruan ekspertët, “mos e vendosni gjalpin në mikrovalë, provojeni këtë”.

Të gjitha lajmet nga TikTok Të gjitha lajmet nga TikTok

Do t’ju duhet një gotë pijeje – kapeni një të gjatë sa të mbuloni shkopin tuaj me gjalpë – dhe një kazan ose një burim tjetër uji të nxehtë. Fillimisht, mbushni një gotë me ujë të nxehtë dhe lëreni të qëndrojë për disa minuta.

@foodnetwork

don’t microwave the butter, try this 👆

♬ original sound – Betelgeusethestar

Mund të përgatisni përbërës të tjerë ndërkohë që prisni që uji të ngrohë gotën. Më pas, profesionistët shpjegojnë: “Hidhni ujin dhe mbuloni gjalpin”. Sigurohuni që të përdorni një peshqir enësh ose dorashka furre për të trajtuar gotën e nxehtë.

Vendoseni shkopin tuaj të gjalpit drejt në tavolinë dhe vendosni gotën e nxehtë mbi të, duke krijuar një vulë. “Nxehtësia nga gota do ta zbusë gjalpin tuaj në pak minuta”, thanë ekspertët. Hiqeni gotën pasi të jetë ftohur dhe qëroni butësisht mbështjellësin nga gjalpi. Duhet të jetë kremoz, i butë dhe gati për përzierje ose përhapje. /Telegrafi/