LAJMI I FUNDIT:

Një anije mallrash është rrëmbyer nga Houthit – thuhet se ishte pjesërisht e një miliarderi izraelit dhe në bord kishte 25 persona

Një anije mallrash është rrëmbyer nga Houthit – thuhet se ishte pjesërisht e një miliarderi izraelit dhe në bord kishte 25 persona

Izraeli të dielën konfirmoi se Houthit rrëmbyen një anije ndërkombëtare mallrash në Detin e Kuq, duke pretenduar se nuk kishte izraelitë në bord.

Mediat raportojnë se javën e kaluar, udhëheqësi i Houthi, një lëvizje islamike e cila ka lëshuar një numër raketash drejt Izraelit javët e fundit, paralajmëroi se ata do të kryenin sulme të vazhdueshme ndaj shtetit hebre.

Grupi Houthi janë shfaqur si një forcë e madhe ushtarake në Gadishullin Arabik, me dhjetëra mijëra luftëtarë dhe një arsenal të madh raketash balistike dhe dronë të armatosur.

Kjo lëvizje është shfaqur në vitet e 90-ta me sloganin “Zoti është i madh, vdekje SHBA-së, vdekje Izraelit, mallkim hebrenjve dhe fitore islamit”.

Që nga shpërthimi i konfliktit mes Izraelit dhe Hamasit, Houthit kanë nisur të paktën gjashtë sulme raketore kundër Izraelit dhe aleatëve të tij.

Zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyzahu në një deklaratë tha se “Izraeli e dënon fuqishëm sulmin iranian kundër anijes ndërkombëtare”.

“Rrëmbimi i një anijeje mallrash nga Houthis pranë Jemenit në Detin e Kuq, është një incident shumë i rëndë me pasoja globale”, tha zëdhënësi iranian Daniel Hagari.

“Anija po shkonte në Indi, me një ekuipazh civil ndërkombëtar, pa izraelitë”, shtoi ai, duke theksuar se “kjo nuk është anije izraelite”.

Thuhet se në bord ishin 25 persona të kombësive të ndryshme të cilët besohet se janë marrë peng, duke përfshirë ukrainas, bullgarë, filipinas, meksikanë, por jo izraelitë.

Mediat raportojnë se anija Galaxy Leader, është pjesërisht në pronësi të biznesmenit izraelit Rami Unger.

Frika është rritur se operacionet ushtarake mund të përshkallëzohen në një konflikt më të gjerë rajonal.

Kjo për faktin se Izraeli po zgjeron fushatën e tij shkatërruese kundër Hamasit në Rripin e Gazës. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Evropa
Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Evropa
Kalo në kategori