Nico Rosberg ka pohuar se përkeqësimi i marrëdhënies së tij me Lewis Hamilton erdhi kur dyshja filluan betejat e tyre në pistë për kampionatin botëror në vitin 2016.

Deri atëherë, marrëdhënia e tyre ka qenë e përzemërt. Megjithatë, një ngritje me kalimin e kohës përfundimisht bëri që marrëdhënia të përkeqësohej, duke çuar në konflikt të mëtejshëm midis dy shoferëve.

Gjermani ishte në Mercedes për shtatë vjet, me Hamilton që iu bashkua Rosberg gjatë të vitit të katërt nga ato shtatë vjet të kaluara të skuderia e njohur.

Madje dyshja pati disa përplasje, të cilat çuan në një situatë të pakëndshme, me rrënimin e marrëdhënies totale gjatë 2016-ës.

Reklama
Rosberg bëhet kampion bote në Formula 1 , rrëzon Hamiltonin nga froni (Foto) Rosberg bëhet kampion bote në Formula 1 , rrëzon Hamiltonin nga froni (Foto)

Rosberg dhe Hamilton luftuan deri në fund gjatë Çmimit të Madh të Abu Dhabit 2016, por në fund ishte i pari që doli fitues në betejën për kampionatin botëror, me Rosberg që u tërhoq nga Formula 1 menjëherë pas fitores së tij.

Reklama

Ish-shoferi i Formula 1 tani ka kujtuar ato ditë, duke pranuar se prishja e miqësisë së dyshes ndodhi me kalimin e kohës dhe ishte një grumbullim i disa faktorëve.

“Prishja e miqësisë ndodhi menjëherë kur ne po luftonim për kampionatin botëror, jo më parë”, ka thënë fillimisht Rosberg për Eurosport.

“Por, kështu është gjithmonë. Kur luftoni për sukses në çdo garë dhe për tituj, nuk funksionon më”.

Reklama

“Ishte një rritje nga një garë në tjetrën. Nëse doni të vendosni vetë kampionatin botëror, nuk mund të luani ‘dashuri, paqe dhe harmoni’”.

“Duhet të provosh kufijtë dhe të shkosh në zonat gri për të fituar, veçanërisht kur dy pilotë janë në një nivel kaq të lartë. Pastaj shpesh bëhet ngushtë”.

“Nuk pendohem për asgjë nga beteja me Lewis. Ishte një kohë e bujshme dhe një luftë e madhe. Jam shumë krenar për këtë. Ndërkohë, ne jemi kthyer në neutral, gjë që është në rregull”, përfundoi gjermani. /Telegrafi/

Reklama