Disa superyje në botën e sportit vendosën të tërhiqen në vitin 2022, duke përfshirë sportistë legjendar si Serena Williams dhe Albert Pujols, të cilët të dy hapën rrugën për një brez të ri.

Williams, 41 vjeçare, publikoi një editorial për revistën Vogue në muajin gusht për të njoftuar tërheqjen e saj nga tenisi.

23-herë kampionia e Grand Slam-it pati një lamtumirë ceremoniale në US Open 2022, me mijëra tifozë të përkushtuar që e brohorisnin në Flushing Meadoës, Nju Jork.

Pas dy fitoreve mbresëlënëse, pjesëmarrja e Williams në turne përfundoi në raundin e tretë kundër Ajla Tomljanovit, duke shënuar fundin e një karriere të jashtëzakonshme.

Reklama

Përveç tenistes amerikane, pensionimin e ka konfirmuar edhe legjendari zviceran, Roger Federer, futbollistët e njohur Gerard Pique, Franck Ribery dhe Carlos Tevez, si dhe piloti i Formula 1, Sebastin Vettel, shkruan Telegrafi.

Reklama

Më poshtë mund të shikoni disa nga sportistët e mëdhenj që dolën në pension në vitin 2022.

Roger Federer

Më pak se dy javë pasi Williams u largua nga fusha e stadiumit Arthur Ashe, një lojtar i madh i të gjitha kohërave në konkurrencën e meshkujve njoftoi tërheqjen e tij nga tenisi.

Roger Federer postoi një mesazh të përzemërt lamtumire më 15 shtator, duke thënë se tenisi e ka trajtuar atë më bujarisht sesa ai “mund të kishte ëndërruar ndonjëherë”.

Reklama

“Tani duhet të kuptoj se kur është koha për të përfunduar karrierën time konkurruese”, tha Federer.

Federer, 41 vjeçare, 20 herë kampion i Grand Slam, konkurroi në Laver Cup si gara e tij e fundit, duke i dhënë fund një karriere tenisi që filloi në vitin 1998.

Reklama

Albert Pujols

Pujols, 42 vjeçar, praktikisht u kthye në kohë në vitin 2022, duke organizuar një nga lamtumirat më të mira në historinë e fundit të Major League Baseball (MLB).

Ndërsa Aaron Judge po ndiqte historinë e një sezoni në shtëpi, Pujols po ngjitej në renditjen e të gjitha kohërave, pasi luajti plot 22 sezone në MLB.

Reklama

Pujols luajti 11 sezonet e tij të para për St. Louis Cardinals, më pas luajti për Los Angeles Angels për më shumë se nëntë sezone përpara se të bashkohej me Los Angeles Dodgers për një gjysmë sezoni. Ai u kthye te Cardinals në vitin 2022 për sezonin e tij të fundit.

Domenikano-amerikani llogaritet si bejsbollisti i dytë më i madh i të gjitha kohërave, me statistika brilante në vrapime dhe goditje të topit.

Reklama

Rob Gronkowski

Gronkowski, 33-vjeçar, luajti nëntë sezone për New England Patriots, më pas luajti dy sezonet e tij të fundit për Tampa Bay Buccaneers.

I konsideruar si njëri nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave në NFL, ai është katër herë kampion i Super Bowl dhe pesë herë i përzgjedhur në Pro Boël.

Reklama

Amerikani u pensionua përfundimisht më 21 qershor 2022, me disa rekorde të mëdha mbi vete në NFL.

Franck Ribery

Ish-reprezentuesi francez, Franck Ribery, u tërhoq nga futbolli në tetor, me klubin italian Salernitana që ishte i fundit në rezymenë e tij.

Ribery, 39 vjeç dhe Arjen Robben ishin një dyshe vdekjeprurëse kur ishin së bashku te Bayern Munich.

Ata ishin padyshim sulmuesit anësorë më dominues për 10 vjet, duke fituar Ligën e Kampionëve në vitin 2013.

Reklama

Francezi shënoi gjithsej 151 gola dhe 224 asistime në 46,087 minuta lojë gjatë kohës së tij në Mynih.

Gerard Pique

Gerard Pique duhej të luante ndeshjen e tij të fundit këtë sezon kundër Osasuna, por mori një karton të kuq në pjesën e parë para se të dilte në fushë.

Reklama

Pique, 35 vjeç, njoftoi tërheqjen e tij menjëherë pasi thuhet se u kap duke tradhtuar Shakirën dhe u divorcuan përfundimisht.

Dalja e tij në pension ishte padyshim e dhimbshme për tifozët katalunas, por ai gjithashtu përfundoi në lot gjatë fjalimit të tij të lamtumirës.

Pique shënoi 58 gola në 667 ndeshje për Barcelona, Manchester United dhe Real Zaragoza.

Ai luajti për shumë vite edhe me Kombëtaren e Spanjës, teksa fitoi çdo trofe si me kombëtaren ashtu edhe me klubet.

Reklama

Carlos Tevez

Carlos Tevez është padyshim lojtari më i rëndësishëm që ka luajtur për Manchester United dhe Manchester City .

Tevez, 38 vjeç, ishte një lojtar i lirë pasi u largua nga klubi i tij i fëmijërisë Boca Juniors në vitin 2021.

Reklama

Ai njoftoi tërheqjen e tij në qershor të 2022.

Ish-sulmuesi argjentinas ka shënuar 255 gola në 642 paraqitje.

Juan Martin del Potro

Juan Martin del Potro u largua nga tenisi pas humbjes së tij në raundin e parë ndaj Federico Delbonis në Argentine Open.

Kjo ishte gjithashtu ndeshja e parë konkurruese e ish-numrit tre të botës që nga viti 2019, pas katër operacioneve në gjurin e tij të djathtë.

Në një konferencë të përlotur për shtyp disa ditë para turneut, argjentinasi tha se po tërhiqej pas vitesh luftimi me lëndime të shumta.

Reklama

Del Potro, 34 vjeç, fitoi vetëm një Grand Slam në karrierën e tij 20-vjeçare.

Reklama

Sebastian Vettel

Sebastian Vettel fitoi katër tituj radhazi të botës në Formula 1 me Red Bull midis 2010 dhe 2013.

Vettel, 35 vjeç, njoftoi se do të tërhiqej nga pista në fund të sezonit 2022 me Aston Martin.

Piloti gjerman bëri debutimin e tij në F1 në vitin 2007 dhe u bë fituesi më i ri i titullit botëror tre vjet më vonë.

Pensionime tjera

Dalje të tjera të dukshme në pension në vitin 2022 përfshijnë futbollistët Gonzalo Higuain dhe Jack Wilshere, yllin e WNBA, Sue Bird, shoferin e NASCAR Jimmie Johnson dhe trajnerin e njohur të basketbollit, Mike Krzyzewski.

/Telegrafi/