Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, është treguar gjithmonë krenare me vendin e saj.

Ndonëse është rritur në Londër, ajo ka treguar gjithmonë me krenari në intervistat e saj se origjinën e ka nga Kosova dhe se është lindur në Prishtinë.

Pavarësisht jeton në kryeytetin anglez prej moshës një vjeçare, shtëpia e Rita Orës karakterizohet me elemente të ndryshme tradicionale shqiptare.

Rita Ora (Foto: Getty Images/Getty Images/Guliver)

Ka qenë e ëma e këngëtares, Vera Ora, ajo e cila përmes një videoje të publikuar në InstaStory ka treguar një ndër këndet më të veçanta të shtëpisë së familjes Sahatçiu.

Familja ka në shtëpinë e tyre një kënd të veçantë, ku është e vendosur një karrige speciale për Ritën, mbi të cilën shkruhet “Unë bëra historinë”.

Foto: Ver Ora/InstaStory

Pranë saj gjendet një dollap ku janë të ekspozuara mirënjohjet që Rita Ora ka marrë në Kosovë, si okarina dhuratë nga ish-Ministri i Kulturës, Memli Krasniqi, në vitin 2012.

Foto: Ver Ora/InstaStory

Hyjnesha në fron që njihet si simbol i Prishtinës është gjithashtu pjesë e këtij këndi të veçantë të familjes Sahatçiu (Ora).

Aty nuk mungon edhe libri “Portrete të Skënderbeut” të autorit Luan Tashu dhe harta e Kosovës me gru mineralë nga Trepça.

Foto: Ver Ora/InstaStory

Ky dollap ka një shkrim në pjesën e poshtme ku shkruhet: “E lindur në Kosovë, por e bërë në Londër”, referuar kështu yllit shqiptar me prejardhje nga Kosova.

Rita Ora është shpallur ambasadore nderi e Republikës së Kosovës në vitin 2015 nga Ish-Presidentja e atëhershme e shtetit, Atifete Jahjaga.

Ajo ka performuar si e ftuar speciale në koncertin e 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë në Tiranë më 28 nëntor 2012, dhe në koncertin e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës në Prishtinë më 17 shkurt 2018. /Telegrafi/

Rita Ora në koncertin e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)