LAJMI I FUNDIT:

Nga Majlinda Kelmendi te Distria Krasniqi dhe Luiza Gega, kush janë shtatë sportistët elitar që morën gradën ushtarake kolonel?

Nga Majlinda Kelmendi te Distria Krasniqi dhe Luiza Gega, kush janë shtatë sportistët elitar që morën gradën ushtarake kolonel?

Sot (e enjte) është zhvilluar ceremonia e dhënies së gradave ushtarake kolonel për shtatë sportistët elitar të Shqipërisë dhe Kosovës, ku të graduar ishin emra të njohur si Majlinda Kelmendi, Luiza Gega dhe Erkand Qerimaj.

Reklama

Në ceremoninë e mbajtur në orët e mëngjesit të pranishëm kanë qenë Kryeministri Edi Rama, Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla, Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi dhe drejtues të lartë të ushtrisë.

Në fjalën e tij në ceremoninë e gradimit ushtarak të kampionëve olimpikë, botërorë e evropianë, të cilët prej sot do të jenë pjesë e Forcave të Armatosura të Shqipërisë, kryeministri Edi Rama u shpreh se pagat e ushtarëve do të jenë të njëjta me pagën mesatare të ushtarëve të NATO-së.

Pjesë e sportistëve të graduar kolonel që janë pjesë e Ushtrisë Shqiptare ishin edhe ish-sportistë dhe sportistë nga Kosova, ndër to ish-kampionia olimpike, tani trajnere e xhudos, Majlinda Kelmendi, si dhe dy xhudistet tjera, kampione olimpike, botërore dhe evropiane: Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi.

Në ceremoninë e posaçme të gradimit, parakaluan në tapetin e kuq edhe atletja Luiza Gega, e cila fitoi vendin e parë në kampionatin e Atletikës në Mynih të Gjermanisë më 2022 dhe Briken Calja, i cili mori vendin e parë në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes në Uzbekistan në vitin 2021.

Përveç tyre, me gradën kolonel u nderuan edhe Erkand Qerimaj, i cili mori vendin e parë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Tiranë në vitin 2022 dhe Alban Beqiri, i cili zuri vendin e parë në Kampionatin Ballkanik të Boksit në Beograd, në nëntor të vitit 2022. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
Përse Romelu Lukaku nuk e festoi golin e tij ndaj Frosinones?

Përse Romelu Lukaku nuk e festoi golin e tij ndaj Frosinones?

Serie A
Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

La Liga
A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

La Liga
Liverpooli me reagim goditës për federatën e gjyqtarëve anglezë në gabimin ndaj Tottenhamit

Liverpooli me reagim goditës për federatën e gjyqtarëve anglezë në gabimin ndaj Tottenhamit

Premier League
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Kalo në kategori