LAJMI I FUNDIT:

Nga Dellova te Hazrollaj e Hyseni, pesë yjet e Superligës së Kosovës të ftuar për miqësoren me Norvegjinë

Nga Dellova te Hazrollaj e Hyseni, pesë yjet e Superligës së Kosovës të ftuar për miqësoren me Norvegjinë

Përfaqësuesja e Kosovës do të luaj vetëm një ndeshje miqësore në muajin qershor, ku më datën 5 do të takohet në Oslo me Përfaqësuesen e Norvegjisë.

Përzgjedhësi i Dardanëve, Franco Foda ka publikuar listën me 23 futbollistë të grumbulluar për këtë duel miqësorë.

Nuk mungojnë as kësaj radhe futbollistët nga elita e futbollit kosovar Albi Mall Superliga, pasi Foda ka ftuar pesë prej tyre.


Ballkani dhe Llapi kanë nga dy futbollistë të ftuar, derisa një tjetër është ftuar nga Malisheva.

Në mbrojtje janë ftuar tanimë dy të rregullit, Lumbardh Dellova dhe Ilir Krasniqi.

Dyshja kanë qenë fantastik këtë edicion me skuadrat e tyre Ballkanin dhe Llapin, derisa kanë zënë vend edhe në formacionin e sezonit nga redaksia e sportit në Telegrafi.

Franco Foda publikon listën e Kosovës, ftohen për herë të parë dy futbollistë të rinj
Lexo po ashtu Franco Foda publikon listën e Kosovës, ftohen për herë të parë dy futbollistë të rinj

Dellova dhe Krasniqi janë grumbulluar në qendër të mbrojtjes së bashku me Amir Rrahmanin dhe Fidan Alitin që janë në qendër të mbrojtjes.

I vetmi mesfushor që është ftuar nga Superliga është talenti i Ballkanit, Lindon Emërllahu. Përkundër se ai qëndroi një kohë të gjatë jashtë fushave, përzgjedhësi Franco Foda e ka përfshirë në listë për ndeshjen me Norvegjinë.

Gjithsesi gjatë këtij sezoni në elitën e futbollit kosovar në top formë ishin edhe dy mesfushorët si Drilon Islami (Prishtina) dhe Etnik Brruti (Malisheva), por dyshja në fjalë ende nuk ka marrë ftesë nga Foda.

E në repartin ofensivë janë ftuar dy top shënuesit më të mirë të sezonit 2023/24 në Albi Mall Superligë, Muhamet Hyseni dhe Drilon Hazrollaj.

Smakaj dhe Abdullahu - Kush janë dy futbollistët e ftuar për herë të parë te Përfaqësuesja e Kosovës
Lexo po ashtu Smakaj dhe Abdullahu - Kush janë dy futbollistët e ftuar për herë të parë te Përfaqësuesja e Kosovës

Të dy sulmuesit kanë shfaqur formë të mrekullueshme këtë edicion, me Hysenin që ka realizuar 26 gola dhe Hazrollajn një më pak.

Pas një sezoni tejet pozitivë si në aspektin personal ashtu edhe ekipor, këta pesë futbollistë mund të largohen gjatë verës nga skuadrat e tyre për të bërë një hap para në karrierë dhe të luajnë në ligat evropiane. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Shtëpi dhe një koleksion mbresëlënës makinash – Khabib Nurmagomedovit pritet t’i sekuestrohen të gjitha pas akuzave për evazion fiskal

Shtëpi dhe një koleksion mbresëlënës makinash – Khabib Nurmagomedovit pritet t’i sekuestrohen të gjitha pas akuzave për evazion fiskal

UFC
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Premier League
Një tjetër gjigant italian futet në garë për transferimin e Chiesas

Një tjetër gjigant italian futet në garë për transferimin e Chiesas

Serie A
Guardiola e pranon se nuk është i sigurt nëse ylli i Man Cityt do të qëndrojë në klub

Guardiola e pranon se nuk është i sigurt nëse ylli i Man Cityt do të qëndrojë në klub

Premier League
Dy lojtarë do të largohen nga Liverpooli, pasi u degraduan nga Arne Slot gjatë përgatitjeve parasezonale

Dy lojtarë do të largohen nga Liverpooli, pasi u degraduan nga Arne Slot gjatë përgatitjeve parasezonale

Premier League
Kalo në kategori