Festivalin do ta hapë filmi “The Dead Do not Die”, regjinë e të cilit e ka bërë regjisori i pavarur amerikan, Jim Jarmusch.

Në Kanë, të martën, më 14 maj, fillon edicioni i 72-të i Festivali Ndërkombëtar të Filmit, ku deri më 25 maj për Palmën e Artë do të garojnë 21 filma.

Në vitin 1984, Jarmusch fitoi një Palmë të Artë për filmin “Strange of Paradise”. Filmi i ri i regjisorit do të konkurrojë edhe për Palmën e Artë.

Festivali këtë vit do të pret yje të shumta, duke përfshirë edhe Quentin Tarantino, filmi i të cilit konkurron për çmimin e lartë, si dhe aktorët Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Isabelle Huppert dhe muzikantë Iggy Pop, Tom Waits, Elton John dhe Bono Vox.

Gjiganti i kinemasë franceze, Alain Delon, marrëdhëniet e të cilit me organizatorët e festivalit kanë qenë të turbullta, do të marr një Palmë të Artë për vepër jetësore.

Çmimin kryesor do ta jep juria, presidenti i së cilës është regjisori meksikan, Alehandro Gonzalez Injarti.

Ndryshe, vitin e kaluar çmimin kryesore e fitoi filmi, “Shoplifters”, ku regjisor ishte japonezi, Hizokkazu Kore-eda. /Telegrafi/