Trupi ynë reagon ndaj stresit duke sekretuar hormonin kortizol nga gjëndrat mbiveshkore

Mënyra moderne e jetesës na ekspozon çdo ditë ndaj stresit, si rezultat i të cilit niveli ynë i hormonit kortizol është vazhdimisht i lartë, transmeton Telegrafi.

Kjo e vë trupin tonë në një gjendje të vazhdueshme luftimi apo ikjeje në rast rreziku, megjithëse nuk ka rreziqe reale, por probleme në punë, me financat, marrëdhëniet e ndërlikuara ndërpersonale, jetën në qytet…

Trupi ynë ka shumë mekanizma mbrojtës që janë gati të aktivizohen kur jemi në rrezik. Kur sheh një kërcënim, ai lëshon një përgjigje stresi, e njohur gjithashtu si “lufto ose ik”.

Reklama

Kjo përgjigje ndaj stresit shkakton lirimin e hormonit kortizol nga gjëndrat mbiveshkore dhe truri në të gjithë trupin.

Reklama

Ka një rritje të qarkullimit të gjakut në zemër dhe mushkëri në mënyrë që të arratisemi ose të luftojmë më shpejt. Kjo do të thotë se nëse jemi vazhdimisht nën stres, atëherë trupi ynë është në një gjendje të vazhdueshme luftimi.

Prodhimi i kortizolit normalisht ndjek një ritëm ciklik: është më i lartë në mëngjes pas zgjimit dhe më i ulët në mbrëmje gjatë pushimit të natës. Sigurisht që kjo nuk vlen për personat që punojnë natën, e për pasojë flenë gjatë ditës.

Reklama

Cilat janë simptomat e rritjes së kortizolit?

▪ Depresioni
▪ Lodhja
▪ Shtimi në peshë
▪ Dhimbje shpine
▪ Pagjumësia
▪ Nervozizmi
▪ Zvogëlimi i dëshirës seksuale
▪ Menstruacione të parregullta
▪ Imuniteti i dobësuar

Si mund të ulim nivelet e kortizolit?

Reklama

Shumë faktorë stresues mund të ndikojnë në rritjen e kortizolit dhe përveç ambientit të punës, marrëdhënieve ndërpersonale, nuk mungojnë edhe dieta e pabalancuar, gjumi i dobët, shumë kafeinë, ushtrimet me intensitet të lartë.

Qe çfarë mund të bëni për të ulur nivelet e kortizolit:

▪ Kufizoni pijet me kafeinë (mundësisht vetëm një në mëngjes)
▪ Flini mjaftueshëm (shtatë deri në nëntë orë, në varësi të nevojave të trupit)
▪ Fikni të gjitha pajisjet inteligjente një orë para gjumit dhe kaloni më pak kohë në rrjetet sociale
▪ Gjeni ushtrime që ju përshtaten (kombinim i intensitetit të lartë dhe të ulët)
▪ Përfshini suplementet e magnezit në rutinën tuaj të përditshme
▪ Praktikoni frymëmarrje të thella, joga ose praktikoni meditim
▪ Kaloni kohë me njerëz shoqëria e të cilëve ju pëlqen
▪ Hani një shumëllojshmëri ushqimesh me vlera ushqyese

Reklama
Reklama

/Telegrafi/