Formula 1 duket se po ndërpret lidhjet me Rusinë pas pushtimit të Ukrainës nga vendi.

Sporti më i shpejtë në botë ka njoftuar tashmë se Çmimi i Madh i Rusisë nuk do të jetë më në kalendarin e vitit 2022, dhe tani, Haas, skuadra që përfundoi e fundit në renditje në vitin 2021, përballet me një të ardhme të pasigurt pasi shoferi i tyre rus F1, Nikita Mazepin mund të përballet me një përjashtim nga garat.

Presidenti i Federatës së Automjeteve të Ukrainës, Leonid Kostyuchenk, ka kërkuar që FIA të ndalojë të gjithë pilotët rusë dhe bjellorusë të konkurrojnë jashtë vendeve të tyre.

Konflikti në Ukrainë shkakton viktimën e parë nga futbolli Konflikti në Ukrainë shkakton viktimën e parë nga futbolli

Haas gjithashtu hoqi markën e partnerit të saj Uralkali gjatë testimit në Barcelonë – kompania është pjesërisht në pronësi të oligarkut Dmitry Mazepin, babait të Mazepin.

Çmimi i Madh i Rusisë ka qenë një garë e rregullt e F1 që nga viti 2014, kur garat filluan në Sochi Autodrom.

Lewis Hamilton news:

Në vitin 2015, Hamilton fitoi Çmimin e Madh të Rusisë dhe aksidentalisht e lagu Putinin teksa festonte me një shishe shampanjë.

Në dhomën pas garës, Putini u kap në TV duke folur me një përkthyes, i cili iu drejtua Hamiltonit dhe tha: “Jam mësuar të të jap diçka çdo vit. Vit pas viti…”.

Boksieri rus Alexander Povetkin mbështet publikisht pushtimin e Ukrainës: Lufta kundër nazizmit Boksieri rus Alexander Povetkin mbështet publikisht pushtimin e Ukrainës: Lufta kundër nazizmit

Hamilton e ndërpreu dhe i tha: “Këtë vit nuk do të të spërkas me shampanjë. Herën e fundit nuk isha unë. Ishte dikush tjetër!”.

Ylli i Mercedes pranoi trofeun për fitoren e garës dhe i shtrëngoi dorën Putinit.

Lewis Hamilton news:

Javën e kaluar, Hamilton mbajti një qëndrim kundër Presidentit rus pas pushtimit të dhunshëm të Ukrainës.

37-vjeçari shprehu gjithashtu admirimin e tij për qytetarët rusë që kanë rrezikuar sigurinë e tyre personale për të protestuar kundër veprimeve agresive të vendit të tyre. /Telegrafi/