Ish- boksieri rus Alexander Povetkin duket se ka justifikuar pushtimin e Ukrainës nga vendi i tij në një postim në Instagram që i referohet luftës kundër ‘nazizmit’.

Vladimir Putin urdhëroi një sulm ushtarak në Ukrainën fqinje në orët e para të mëngjesit të së enjtes dhe konflikti është në vazhdim.

Figura publike në mbarë botën kanë shprehur kundërshtimin e tyre kundër luftës, duke përfshirë yjet e sportit, por pikëpamjet e Povetkin duken të jenë shumë të ndryshme.

WBO do t'i heqë të gjithë boksierët rusë nga renditja, pas pushtimit të Ukrainës WBO do t'i heqë të gjithë boksierët rusë nga renditja, pas pushtimit të Ukrainës

42-vjeçari ka postuar një mesazh në faqen e tij në Instagram ku shkruan: “Ka fuqi në të vërtetën. Kjo frazë e famshme e shqiptuar sot nga Sergey Bodrov pasqyron thelbin e asaj që po ndodh në Ukrainë”.

“Ne luftuam për të vërtetën gjatë gjithë këtyre viteve, ndërsa sllavët po shfaroseshin në Donbas. Kjo është arsyeja pse unë jam anëtar dhe vendimi i tij për të dalë në mbrojtje të njerëzve të thjeshtë, për të luftuar nazizmin, i cili parazit në kurriz të të cilit”.

Ishte lojtari i vetëm që nuk e veshi fanellën ‘kundër luftës’ - vjen reagimi i kapitenit të Erzurumspor Ishte lojtari i vetëm që nuk e veshi fanellën ‘kundër luftës’ - vjen reagimi i kapitenit të Erzurumspor

“Çdo luftë ka një fund. Le të shpresojmë që edhe kjo të përfundojë [sic] në ditët në vijim”, thuhet në postimin e tij.

Postimi përfshin gjithashtu një foto të Povetkinit të qëndruar përpara flamurit rus.

Povetkin u tërhoq nga boksi vitin e kaluar me një rekord 36-3-1 dhe humbi luftën e tij të fundit ndaj Dillian Whyte në mars. /Telegrafi/