Në rast se ju ka ikur, Aduriz shënoi ndaj Valladolidit një nga penalltitë më të bukura që mund të keni parë ndonjëherë

Në rast se fati i juaj apo skuadrës tuaj varet nga një penallti, atëherë Aritz Aduriz personi që duhet t’ia besoni njëmbëdhjetëmetërshin.

Këtë veterani spanjolli e tregoi edhe një herë në ndeshjen ndaj Real Valladolidit që përfundoi 1-1 në La Liga.

37-vjeçari shënoi golin e vetëm të Athletic Bilbaos në minutën e 45-të nga pika e bardhë, por mënyra se si e gjuajti penalltinë ishte fantastike. Sulmuesi nuk lëvizi nga vendi pothuajse fare dhe me një qetësi të paparë gjuajti saktë në portën kundërshtare.

Se Aduriz është specialist i gjuajtjeve të lira, e tregon edhe kjo statistikë: 21 gola nga penalltia në La Liga që kur u rikthye te Bilbao, më së shumti gola nga një spanjoll në top pesë ligat evropiane që nga sezoni 2012/13.

Aktualisht skuadra baske renditet në vendin e 17-të me 16 pikë, kurse Valladolidi në pozitën e 12-të me 21 pikë.

Aduriz gjatë karrierës së tij ka luajtur edhe Valladolidin, ku gjatë dy sezoneve (2004/05 dhe 2005/06) në Segunda Division në 52 paraqitje kishte shënuar 22 gola.

Më herë ai ishte pjesë edhe e klubeve të njohura spanjolle si Mallorca dhe Valencias. /Telegrafi/

"Mendova se mi theu të gjithë dhëmbët" - Evander Holyfield zbuloi se cili boksier e goditi më fort

Zbulohen dy kërkesat që Laporta ia bëri Xavit në një takim urgjent – ​​njëra ka të bëjë me Guardiolën

Rebelohet një lojtar në zhveshtoren e Real Madridit, Ancelotti nuk mund ta menaxhojë më