Në këtë datë para 23 vitesh, Del Piero shënoi golin e parë në Ligën e Kampionëve

Alessandro Del Piero (Foto: Getty Images)

Në këtë ditë në vitin 1995, asokohe 20-vjeçari Alessandro Del Piero e shënoi golin e tij të parë në Ligën e Kampionëve për Juventusin.

Vetëm 16 skuadra konkurronin në garën prestigjioze atëbotë, ndërsa Zonja e Vjetër ishte në një grup të vështirë me Borussia Dortmundin, Steaua Bucharestin dhe Rangers.

Ndeshja e parë grupore u zhvillua në Gjermani, ndërsa BVB kaloi në epërsi vetëm pas një minute përmes ish-lojtarit juventin, Andreas Moller.

Goli i barazimit u shënua 13 minuta më vonë, kur pas një harkimi të Del Piero, Michele Padovano shënoi me kokë.

Lajmet për Del Pieron
Lexo po ashtu Lajmet për Del Pieron

Asistimi ishte fillim i mirë për sulmuesin legjendar, ndërsa gjërat shkuan akoma më mirë në minutën e 37-të.

Pas një aksioni të ndërprerë në gjysmëfushën e Juves, Paulo Sousa e dërgoi topin te Del Piero, i cili vrapoi në krah të majtë dhe dërgoi një goditje të fuqishme duke realizuar një gol të bukur.

Pinturicchio ka shënuar gola ta tillë shumë shpejt gjatë karrierës, saqë golat e tillë njihen si ‘Gol alla Del Piero’.

Në atë ndeshje shënoi edhe Antonio Conte dhe Juventusi e fitoi takimin me rezultat 3-1.

Del Piero shënoi në katër ndeshje radhazi në Ligën e Kampionëve në sezonin 1995/1996 dhe përfundoi turneun si golashënuesi i dytë më i mirë, kurse Zonja e Vjetër e fitoi trofeun.

Deri në fund të karrierës, ikona e Juves i ka shënuar 42 gola në Ligën e Kampionëve. /Telegrafi/

Kërkesa e çuditshme e Tuchel për lojtarët e Bayernit para derbit në Bernabeu

Gjyqtari italian, Orsato nuk mundi t’i ndalë lotët pas ndeshjes PSG-Dortmund

Real Madridi fton legjendën e Bayernit në ndeshjen e Ligës së Kampionëve, pasi Bavarezët e përbuzën ish-yllin e tyre

Inteligjenca Artificiale parashikon fituesit e Ligës së Kampionëve për vitet e ardhshme – Arsenali nuk e fiton kurrë

Bellingham u pyet se kush është lojtari më i mirë me të cilin ka luajtur, ai zgjedh dy

Barcelona është e hapur për oferta për të gjithë skuadrën – përveç pesë lojtarëve