LAJMI I FUNDIT:

Më në fund e pranon Kremlini: Ushtria ruse ka probleme me pajisje

Më në fund e pranon Kremlini: Ushtria ruse ka probleme me pajisje

Pavarësisht se që nga fillimi i luftës në Ukrainë ishte raportuar vazhdimisht se ushtria e Putinit ka probleme të shumta – duke filluar nga armët e ndryshkura, uniformat e vjetra e deri te çizmet e shqyera, këtë sot edhe zyrtarisht e ka pranuar edhe Kremlini.

Reklama

Nga Moska sot është bërë e ditur se ushtria ruse ka probleme me pajisje, pasi së fundmi për këtë çështje kishte aluduar edhe presidenti rus Vladimir Putin, transmeton Telegrafi.

“Të gjithë e keni dëgjuar çfarë ka thënë presidenti në Këshillin e Sigurisë. Vërtetë ka pasur probleme me pajisje”, tha sot Dmitry Peskov, zëdhënës i Kremlinit.

Sipas tij, disa prej problemeve akoma ekzistojnë, por se po “zgjidhen”.

“Po ndërmerren masa për të eliminuar ato probleme” shtoi Peskov.

Kujtojmë që Putin ka thënë mbrëmë se “pajisjet e ushtrisë ruse duhet të jenë moderne, për t’i përmbushur kriteret për operacione ushtarake në Ukrainë”.

Ai gjithashtu i bëri thirrje qeverisë ruse, që të marr më “shpejtë vendimet” për prodhimin e pajisjeve të reja ushtarake. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Evropa
Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Serbia
Një burrë në SHBA pranoi krimin dhe kaloi 28 vjet burg, por u vërtetua se ishte i pafajshëm

Një burrë në SHBA pranoi krimin dhe kaloi 28 vjet burg, por u vërtetua se ishte i pafajshëm

Amerika
Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Azia
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Koreja e Jugut tregoi raketa moderne, dron dhe tanke në paradën e rrallë ushtarake

Koreja e Jugut tregoi raketa moderne, dron dhe tanke në paradën e rrallë ushtarake

Azia
Kalo në kategori