LAJMI I FUNDIT:

Ndryshimi i madh i Real Madridit: Gjashtë vite punë dhe 500 milionë euro në ekipin e së ardhmes

Ndryshimi i madh i Real Madridit: Gjashtë vite punë dhe 500 milionë euro në ekipin e së ardhmes

Nënshkrimi i Jude Bellingham do të ishte qershia mbi tortë, tulla e fundit në rindërtimin spektakolar të Real Madridit. Nëse Santiago Bernabeu i ri është një kryevepër inxhinierike, puna sportive për të ndërtuar ekipin e së ardhmes nuk është shumë prapa.

Gjashtë vjet më parë, Real Madridi filloi riparimin e tyre të madh. Ishte një çështje për të gjetur 11-shen e ardhshme që do të zëvendësonte ekipin legjendar që kishte fituar tre tituj radhazi të Ligës së Kampionëve. Ajo skuadër gradualisht do të ndahej dhe duhej të gjendeshin lojtarë të rinj.

BBC-ja e plotfuqishme ose CMK-ja dominuese duhej të zëvendësohej. Në mes, Real Madridit iu desh të përballej me largimet e Sergio Ramos dhe Raphael Varane, rënien e Marcelos dhe pengesa të tjera.

Ishte një rishikim pothuajse i plotë i një ekipi të papërsëritshëm që fitoi 9 tituj vetëm midis sezoneve 2015/16 dhe 17/18. Pastaj ishte vështirësia e shtuar e një tregu të ashpër të dominuar nga klubet që mbahen nga shtetet dhe i penguar më tej nga një pandemi që ndërlikoi gjithçka.

Është e vërtetë që një pjesë e ‘gardës së vjetër’ kanë rilindur. Nëse në sezonin 2018/19 dukej se skuadra po shpërbëhej plotësisht, lojtarë si Luka Modric, Toni Kroos, Karim Benzema, Casemiro dhe Ramos kishin një pjesë më të madhe për të fituar më shumë tituj.

Tani, pas nënshkrimit të Endrick, Real Madridi sheh në Bellingham pjesën e fundit të enigmës për të përfunduar një projekt prej më shumë se gjashtë vjetësh.

Vinicius-Rodrygo-Endrick për Cristiano-Benzema-Bale

Ardhja e Endrick mbyll rrethin e sulmit të ri të së ardhmes së Real Madridit për të pasuar treshen historike Benzema-Bale-Cristiano (BBC).

CR7 u largua në vitin 2018 dhe Vinicius Jr mbërriti, dhe tani është një titullar dhe një nga lojtarët më të mirë në botë me një vlerë tregu që i kalon shumë 100 milionë euro. Rodrygo gjithashtu duket si një bast i sigurt afatgjatë që zëvendëson boshllëkun që la Gareth Bale.

Për të zëvendësuar Benzemën, Real Madridi tashmë ka Endrick. Mbappe ishte plani A për të udhëhequr treshen e së ardhmes, por pa francezin, është një tjetër brazilian që do t’i bashkohet Vinicius Jr dhe Rodrygo. Një sulm i ri për të shënuar një epokë për 150 milionë euro.

Tchouameni-Valverde-Camavinga për Casemiro-Modric-Kroos

Valverde mbërriti në heshtje dhe ishte në rrezik të ‘digjej’ pas sezonit 2018/19, por klubi gjithmonë kishte besim te Fede dhe vitin e kaluar ai u bë një nga mesfushorët më të mirë në botë.

Me Modric, Casemiro dhe Kroos ende të fortë, Real Madridi ishte në gjendje të luante mundësitë e tregut në formën e talenteve të rinj. Kështu Camavinga mbërriti në vitin 2021 për pak më shumë se 30 milionë euro dhe Tchouameni verën e kaluar për rreth 80 milionë euro. Tani objektivi është Bellingham për të rrumbullakosur një revolucion prej më shumë se 200 milion euro investime.

Më pas është çështja e ristrukturimit të qendrës së mbrojtjes me David Alaba, Eder Militao (50 milionë) dhe Antonio Rudiger, përforcimi i pozicionit të majtë mbrojtës me Ferland Mendy (50 milionë) dhe nënshkrimi mendjemprehtë i Thibaut Courtois (35 milionë), i cili garanton ‘duar të sigurta’ për 10 vjet.

E gjithë kjo pa harruar se edhe Real Madridi duhej të adresonte një ndryshim në stol pas largimit të Zidane. Los Blancos arritën të gjenin stabilitet përmes Carlo Ancelottit.

Rindërtimi është afër përfundimit dhe Bellingham mund të jetë pjesa e fundit e madhe e ‘puzzle’ të re. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Emërohen dhe renditen top 10 talentët më të vlefshëm në Euro 2024

Emërohen dhe renditen top 10 talentët më të vlefshëm në Euro 2024

Përfaqësueset
De Zerbi arrin marrëveshje në parim me klubin e ri

De Zerbi arrin marrëveshje në parim me klubin e ri

Ligue 1
Ylli i La Ligës zbulon se kombëtarja e Brazilit i ka kërkuar të shkurtojë flokët

Ylli i La Ligës zbulon se kombëtarja e Brazilit i ka kërkuar të shkurtojë flokët

Përfaqësueset
Sot nis Euro 2024, festivali i futbollit në Gjermani garanton spektakël

Sot nis Euro 2024, festivali i futbollit në Gjermani garanton spektakël

Përfaqësueset
Real Madridi do të thyejë rregullin e klubit dhe do t’i ofrojë Carvajalit marrëveshjen e re ‘të ndaluar’

Real Madridi do të thyejë rregullin e klubit dhe do t’i ofrojë Carvajalit marrëveshjen e re ‘të ndaluar’

La Liga
Lionel Messi emëron portierin më të mirë aktual në botë

Lionel Messi emëron portierin më të mirë aktual në botë

Përfaqësueset
Kalo në kategori