LAJMI I FUNDIT:

Ndoshta favoritë për Ligën e Kampionëve: Ekipi i Rennes nëse nuk do të shiste asnjë lojtar ndër vite

Ndoshta favoritë për Ligën e Kampionëve: Ekipi i Rennes nëse nuk do të shiste asnjë lojtar ndër vite

Rennes humbi kualifikimin në Ligën e Kampionëve me vetëm tre pikë sezonin e kaluar pasi përfundoi në vendin e katërt në Ligue 1.

Pavarësisht se Martin Terrier dhe Gaetan Laborde kanë shënuar 29 gola në ligë mes tyre, lojtarët e Bruno Genesio do të duhet të mjaftohen me futbollin e Ligës së Evropës në sezonin 2022/23.


Tifozët e tyre nuk duhet të jenë shumë të zhgënjyer – përfundimi i vendit të katërt përfaqëson rikthimin e dytë më të mirë të Rennes në 15 vjet pas të gjitha.

Të gjitha lajmet nga Rennes
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Rennes

Megjithatë, nëse ata nuk do të kishin lojtarët e tyre të mrekullueshëm që kanë ndihmuar të zhvillohen gjatë dekadës së fundit, atëherë Rennes mund ta kishte vendosur veten si ekip i rregullt në Ligën e Kampionëve deri tani.

Për të ilustruar këtë pikë, Transfermarkt së fundmi kanë bashkuar një formacion të Rennes me lojtarët që kanë pasur ndër vite dhe nëse nuk do t’i kishin shitur.

Portieri: Edouard Mendy (shitur te Chelsea, shtator 2020 – 21.6 milionë funte)

Që kur kaloi në Stamford Bridge më pak se dy vjet më parë, Mendy e kishte vendosur veten si një nga portierët më të mirë të lojës.

30-vjeçari fitoi Ligën e Kampionëve në sezonin e tij të parë në perëndim të Londrës dhe u emërua portieri më i mirë i FIFA-s për meshkuj vitin e kaluar.

Edouard Mendy fiton Ligën e Kampionëve me Chelsean

Mbrojtësi i majtë: Ramy Bensebaini (shitur te Borussia Mönchengladbach, gusht 2019 – 7.2 milionë funte)

Një i rregullt për Algjerinë, Bensebaini ka bërë 83 paraqitje për Mönchengladbach gjatë tre sezoneve të fundit, duke përfshirë debutimin në Ligën e Kampionëve.

Mbrojtës qendror: Nayef Aguerd (shitur te West Ham, korrik 2022 – 31.5 milionë euro)

Pasi kishte impresionuar si për Rennes ashtu edhe për Marokun në sezonet e fundit, Aguerd u transferua në West Ham në fillim të këtij muaji.

Megjithatë, koha e tij me skuadrën e Ligës Premier mund të kishte filluar më mirë. Një lëndim i kyçit të këmbës i pësuar në një miqësore para-sezonale kundër Rangers kërkoi operacion dhe duket se do ta përjashtojë atë për të paktën tre muaj.

Mbrojtës qendror: Loic Bade (ende në klub)

Një yll i së ardhmes për Rennesin, Bade ka tashmë tre ndeshje U21 për Francën dhe pritet për gjëra më të mëdha gjatë viteve të ardhshme.

Mbrojtës të djathtë: Hamari Traore (ende në klub, kapiten)

Me më shumë se 200 paraqitje në ekipin e parë për Rennes në meritë të tij, reprezentuesi i Malit ka qenë një figurë kyçe në klub për shumë sezone tani.

Sidoqoftë, me marrëveshjen e tij aktuale në fund të sezonit 2022/23, edhe kapiteni i Rennes së shpejti mund të jetë në lëvizje.

Mesfushor defanziv: Eduardo Camavinga (shitur te Real Madrid, gusht 2021 – 27.9 milionë funte)

Camavinga duhet të jetë i lumtur me sezonin e tij të parë në Bernabeu. I rregullt në skuadrën e Carlo Ancelottit, francezi i ri mori tre trofe në kryeqytetin spanjoll, duke përfshirë titullin e La Ligës dhe atë të Ligës së Kampionëve.

Camavinga te Real Madrid

Mesfushor defanziv: Abdoulaye Doucoure (shitur në Watford, shkurt 2016 – 9.54 milionë funte)

Pas largimit nga Rennes në vitin 2016, Doucoure vazhdoi të luajë 141 herë për Watford, përpara se të transferohej te Everton në një marrëveshje prej 20 milionë euro.

Ai ka luajtur më pak që kur mbërriti në Merseyside gjithashtu, duke grumbulluar 59 paraqitje në Ligën Premier për Toffees.

Sulmues krahu: Ousmane Dembele (shitur te Borussia Dortmund, korrik 2016, 31.5 milionë funte)

31.5 milionë funte që Rennes mori për Dembelen nga Dortmundi mbetet tarifa e tyre më e lartë e transferimit të marrë. Megjithatë, brenda mezi 12 muajsh, anësori francez do të ishte sërish në lëvizje – këtë herë në Barcelonë për 126 milionë funte.

Koha e tij në Camp Nou ka qenë padyshim e përzier, megjithëse kohët e fundit ai vendosi të nënshkruajë një zgjatje kontrate për të mbetur lojtar i Barçës.

Dembele te Barcelona

Sulmues krahu: Raphinha (shitur te Leeds United, tetor 2020, 16.74 milionë euro)

Lëvizja e Raphinhas në Elland Road e bëri atë të vendosej shpejt si një nga anësorët e rinj më të talentuar në botë.

Një thirrje në kombëtaren braziliane ishte e pashmangshme duke pasur parasysh formën e tij elektrike për bardhezinjtë. E njëjta formë e pa atë të sigurojë një lëvizje të ëndrrave në Barcelonë në fillim të këtij muaji.

Mesfushor sulmues: Lovro Majer (ende në klub)

Tashmë duke tërhequr vëmendjen e disa prej klubeve më të mëdha të Evropës, mesfushori krijues Majer pati një sezon të fortë debutues me Rennes në 2021/22. Reprezentuesi kroat shënoi gjashtë gola dhe bëri tetë asistime teksa i impresionoi të gjithë në klub.

Sulmues: Mathys Tel (shitur te Bayern Munich, korrik 2022, 16.74 milionë funte)

Tel nuk arriti kurrë të shënonte një gol për Rennes, por vetëm potenciali i 17-vjeçarit ishte i mjaftueshëm për të bindur Bayernin të binte dakord për një tarifë që mund të rritet deri në 23.85 milionë funte.

Tarifa fillestare e transferimit prej 16.74 milionë funte do ta bënte akoma 17-vjeçarin e 5-të më të shtrenjtë në historinë e lojës, pas vetëm lojtarëve si Jadon Sancho, Alexandre Pato dhe Jude Bellingham.

Bayern ka njëfarë besimi serioz në rekrutimin e ri. /Telegrafi/

Potenciali i Rennes XI

Në trend Sport

Më shumë
Mbrojtësi i Interit humb pjesëmarrjen në Euro 2024, Spalletti nuk humb kohë dhe fton një tjetër lojtar

Mbrojtësi i Interit humb pjesëmarrjen në Euro 2024, Spalletti nuk humb kohë dhe fton një tjetër lojtar

Përfaqësueset
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

La Liga
Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

Ylli i Man City i vetofrohet Barcelonës

La Liga
Si do ta ndalë mbrojtja e Kosovës një sulmues si Haaland - përzgjedhësi Franco Foda jep komentin e tij

Si do ta ndalë mbrojtja e Kosovës një sulmues si Haaland - përzgjedhësi Franco Foda jep komentin e tij

Përfaqësuesja e Kosovës
Shefi i Dortmundit me deklaratë bombastike: Reali ka paguar më shumë se 103 milionë euro për Bellingham

Shefi i Dortmundit me deklaratë bombastike: Reali ka paguar më shumë se 103 milionë euro për Bellingham

La Liga
Casemiro do të largohet nga Man Utd, këto janë tre klubet që janë vënë pas brazilianit

Casemiro do të largohet nga Man Utd, këto janë tre klubet që janë vënë pas brazilianit

Premier League
Kalo në kategori