LAJMI I FUNDIT:

Ndeshja e U17 mes Zvicrës dhe Finlandës, në të dy skuadrat kishte 12 shqiptarë

Ndeshja e U17 mes Zvicrës dhe Finlandës, në të dy skuadrat kishte 12 shqiptarë
Reklama

Ndeshja për kualifikimet e Kampionatit Evropian për U17, mes Zvicrës dhe Finlandës u mbyll baras 1-1.

Nuk bën shumë përshtypje rezultati sa bën përshtypje formacioni i Zvicrës që kishte plot shtatë lojtarë shqiptarë startues.


Rion Demiri, Labinot Bajrami, Bleon Xhemaili, Adriatik Salihu, Arbor Gecaj (kapiten), Leon Asllani, dhe Loren Arifi.

Gjatë ndeshjes u aktivizuan Kevin Krasniqi dhe Leon Frokaj, duke e quar në nëntë numrin e shqiptarëve te Zvicra, një rekord në vete.

Leart Zuka, ishte i vetmi që nuk u inkuadrua fare në këtë ndeshje, e që ishte i dhjeti nga të ftuarit.

Në anën tjetër edhe te Finlanda kishte dy lojtarë shqiptarë në skuadër.

Mesfushori Dren Tërrnava luajti gjithë ndeshjen, ndërsa Yllson Lika u fut në pjesën e dytë.

Golin e vetëm për Zvicrën e shënoi Rion Demiri, ndërsa për Finlandën shënoi Jasper Jalonen.

Një situatë e tillë, kur 12 lojtarë nga gjithsej 36 janë shqiptarë, tregon dhe një herë sasinë e madhe të talenteve shqiptarë në Evropë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kalendari i plotë për Euro 2024: Datat dhe stadiumet e ndeshjeve

Kalendari i plotë për Euro 2024: Datat dhe stadiumet e ndeshjeve

Përfaqësueset
UEFA me lajm të hidhur për tifozët që duan të shkojnë në Gjermani për Euro 2024

UEFA me lajm të hidhur për tifozët që duan të shkojnë në Gjermani për Euro 2024

Përfaqësueset
Skandal në shortin për Euro 2024: U dëgjuan zëra nga marrëdhënie intime, Giorgio Marchetti kërkoi të ndalej 'zhurma'

Skandal në shortin për Euro 2024: U dëgjuan zëra nga marrëdhënie intime, Giorgio Marchetti kërkoi të ndalej 'zhurma'

Përfaqësueset
'Tërmet' në Angli: Man City dhe Chelsea rrezikojnë rënien nga Liga Premier

'Tërmet' në Angli: Man City dhe Chelsea rrezikojnë rënien nga Liga Premier

Premier League
“Isha shumë i zemëruar me të” - Messi thyen heshtjen për episodin ku shihej i injoruar me Lewandowskin dhe nuk i dha dorën

“Isha shumë i zemëruar me të” - Messi thyen heshtjen për episodin ku shihej i injoruar me Lewandowskin dhe nuk i dha dorën

Përfaqësueset
Përzgjedhësi i Kroacisë befason me deklaratën e tij për Shqipërinë

Përzgjedhësi i Kroacisë befason me deklaratën e tij për Shqipërinë

Përfaqësueset
Kalo në kategori