Komiku i njohur dhe njëherësh babai i Ben Stiller, Jerry, ka ndërruar jetë në moshën 92 vjeçare.

Reklama

Vdekja e tij është konfirmuar të hënën nga aktori i famshëm, i cili e quajti të ndjerin një baba dhe gjysh të shkëlqyeshëm, shkruan The Guardian.

Jerry Stiller shijoi një karrierë të gjatë në skenë dhe ekran, i shoqëruar shpesh nga bashkëshortja e tij, Anne Meara, me të cilën formoi një akt komedie popullore.

Jerry dhe Ben Stiller (Foto nga Jason Kirk/Getty Images/Guliver)

Ata u takuan në vitin 1953, dhe punuan rregullisht për skica të improvizuara, duke performuar në klubet e natës në Las Vegas dhe në ‘The Ed Sullivan Show‘ dhe programe të tjera televizive.

Reklama

Stiller lindi në Brooklyn në vitin 1927 dhe ndoqi shkollën e mesme në Seward Park, ku kanë diplomuar edhe emra, si Tony Curtis dhe Zero Mostel.

Reklama

Jerry Stiller (Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Ben Stiller Foundation/Guliver)

Pas dekadave të performancës, ai gëzoi një etapë të re të popullaritetit në serialin “Sienfeld”, ku luajti në rolin e Frank Costanza. Ai luajti rolin nga viti 1993 deri në 1998, dhe mori një çmim ‘Emmy’ në vitin 1997.

Jerry u shfaq përkrah të birit në disa filma, duke përfshirë “Zoolander”, ku luajti në rolin e Maury Ballstein. /Telegrafi/