LAJMI I FUNDIT:

Mushkolaj flet për rolin e KMShK-së: Qytetarët interesohen kur iu bëhet e padrejtë nga mediat

Mushkolaj flet për rolin e KMShK-së: Qytetarët interesohen kur iu bëhet e padrejtë nga mediat

Në serinë e tretë të “Përballje Podcast” është diskutuar për rolin dhe përgjegjësinë e Këshillit të Mediave të Shkruara të Kosovës.

Drejtori ekzekutiv i Këshillit për Media të Shkruara, Imer Mushkolaj thotë se nuk është se qytetarët e rëndomtë kanë informacion për këta trupa rregullues ose vetërregullues edhe në shtete tjera.

“Nuk po du me amnistu pse qytetarët nuk kanë informacione, por thjeshtë informacione zakonisht marrin kur ata konsiderojnë se atyre iu është bërë e padrejtë nga mediat, dhe atëherë fillojnë të interesohen se çfarë është Komisioni për Media, çfarë është Këshilli i Mediave të Shkruara, pra nuk janë institucione apo organizatë që është e shpërfaqur në kuptimin që secili qytetar duhet të dijë se ekziston”, ka deklaruar Mushkolaj.


Sipas tij, në Kosovë një pjesë e qytetarëve munden me ditë që mediat rregullohen dhe vetë-rregullohen.

Analizë nga Imer Mushkolaj e Alban Zeneli për vetërregullimin e mediave online në Kosovë: Fokusi në Këshillin e Mediave të Shkruara
Lexo po ashtu Analizë nga Imer Mushkolaj e Alban Zeneli për vetërregullimin e mediave online në Kosovë: Fokusi në Këshillin e Mediave të Shkruara

“Këto janë dy koncepte, te mediat që rregullohen, bëjnë pjesë radiot dhe televizionet, për shkak se ekziston një Komision i Pavarur për Media, dhe ato duhet të licencohen. Në anën tjetër, mediat e shkruara, mediat online, ato vetërregullohen. Ato përpiqen dhe bëhen bashkë duke u mundur të zgjedhin problemet bashkë, duke u bazuar në kodin etik”, ka deklaruar Mushkolaj.

Në trend Lajme

Më shumë
Kolapsi me internet, preket edhe Kosova

Kolapsi me internet, preket edhe Kosova

Lajme
Djegia e veturave në lagjen “Marigona Rezidence”, policia jep detaje

Djegia e veturave në lagjen “Marigona Rezidence”, policia jep detaje

Kronika e Zezë
Ikjet e Faton Hajrizit, fajin ia linte shtetit për mos risocializimin e tij  – çfarë thoshte ai për Telegrafin kur vuante dënimin në Burgun e Sigurisë së Lartë?

Ikjet e Faton Hajrizit, fajin ia linte shtetit për mos risocializimin e tij – çfarë thoshte ai për Telegrafin kur vuante dënimin në Burgun e Sigurisë së Lartë?

Elfije Boletini
Digjen dy vetura në lagjen

Digjen dy vetura në lagjen "Marigona Rezidence"

Kronika e Zezë
Problemi global i sigurisë kibernetike prek edhe KESCO-n

Problemi global i sigurisë kibernetike prek edhe KESCO-n

Lajme
Drogë, armë, vetura dhe para - policia jep detaje nga aksioni kundër fajdes në Prishtinë ku u arrestuan katër persona

Drogë, armë, vetura dhe para - policia jep detaje nga aksioni kundër fajdes në Prishtinë ku u arrestuan katër persona

Lajme
Kalo në kategori