LAJMI I FUNDIT:

Murati: Për tri javë, mbi një mijë të punësuar përmes “Superpuna”

Murati: Për tri javë, mbi një mijë të punësuar përmes “Superpuna”

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka publikuar të mërkurën statistikat e platformës “Superpuna” për tri javë.

Reklama

Sipas tij, gjatë kësaj periudhe janë punësuar mbi 1 mijë të rinj të moshave 18-25 vjeç.

Po ashtu, Murati ka bërë të ditur se janë edhe mbi një mijë e 500 pozita të lira pune.

“Mbi tre mijë punëkërkues të verifikuar. Mbi dy mijë punëdhënës që ofrojnë punë”, ka shkruar mes tjerash ministri.

Platforma “Superpuna” e lansuar më 6 shkurt të këtij viti, është krijuar nga Qeveria Kurti dhe synon të lehtësojë qasjen e të rinjve në tregun e punës dhe të ndihmojë bizneset në angazhimin e punëtorëve të rinj.

Qeveria për gjashtë muaj do të subvencionojë punëdhënësin duke paguar pagën për punëtorët në vlerë prej 264 eurosh. Murati pati shkruar në Facebook se paga shkon deri në 1.000 euro, pasi bizneset po shtojnë pagën e tyre.

Megjithatë, në platformën “Superpuna” punëdhënësit kanë ofruar kryesisht pagën minimale që mbulohet nga Qeveria. Sipas shpjegimeve në profilin e platformës në Facebook, bizneset nuk janë të obliguara që të shtojnë pagën mbi subvencionimin e Qeverisë. Bizneset mund të angazhojnë deri në 30 për qind të numrit të punëtorëve që kanë. Subvencionimi i Qeverisë del në llogari të biznesit pasi ai të ketë paguar pagën e punëtorit. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Ekonomi
A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

Auto Mita
Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Jehona Hulaj
Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

CITY College
Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Ekonomi
Elegancë dhe bukuri e papërshkrueshme në secilën stoli me diamant të Altinbas

Elegancë dhe bukuri e papërshkrueshme në secilën stoli me diamant të Altinbas

Altinbas Kosova
Kalo në kategori