LAJMI I FUNDIT:

Moukoko mund të jetë katër vjet më i vjetër, gazeta gjermane publikon një certifikatë lindjeje të sulmuesit

Moukoko mund të jetë katër vjet më i vjetër, gazeta gjermane publikon një certifikatë lindjeje të sulmuesit

Sulmuesi i Borussia Dortmundit, Youssoufa Moukoko, i cili ka shënuar 6 gola në 18 ndeshje të Bundesligës këtë sezon, mund të jetë katër vjet më i madh.

Reklama

I konsideruar si ‘fëmija mrekulli’ i futbollit gjerman, në moshën 16-vjeçare u bë futbollisti profesionist më i ri në Bundesligë dhe në moshën 18-vjeçare ishte lojtari më i ri në Kupën e Botës, mund të ishte 22 vjeç dhe jo 18.

Gazeta gjermane ‘Bunte’ ka publikuar një certifikatë lindjeje që dyshohet se është e Moukokos ku thuhet se sulmuesi ka lindur më 19 korrik 2000, informacion që bie ndesh me dokumentet zyrtare gjermane që vërtetojnë se futbollisti ka lindur më 20 korrik 2004.

Dokumenti, i koduar si 4621/2000, u lëshua në Yaoundw (Kamerun) me emrin Youssoufa Mohamadou.

Sipas atij dokumenti, prindërit e Moukokos do të ishin Ousman Mohamadou dhe Youssoufa Harira, ndërsa në Gjermani babai i saj zyrtar është Joseph Moukoko.

Youssoufa Moukoko u përpoq të pengonte publikimin e certifikatës së lindjes

Shtypi gjerman raporton se Youssoufa Moukoko paditi gazetën ‘Bunte’ në përpjekje për të parandaluar publikimin e asaj certifikate lindjeje.

Gjykata Rajonale e Frankfurtit u mbështet në “interesin publik” dhe ekzistencën e “provave të mjaftueshme” për të lejuar publikimin, duke argumentuar se “në parim, lejohet të raportohen dyshime për moshën dhe origjinën reale të futbollistit profesionist, subjekt i ankesës”.

Zyrtare: Moukoko blindohet me kontratë të re nga Dortmundi
Lexo po ashtu Zyrtare: Moukoko blindohet me kontratë të re nga Dortmundi

Moukoko ka dominuar në ekipet e moshave që prej 12 viteve të tij të supozuara

Në vetëm 12 vjeç, Youssoufa Moukoko u zgjodh për të luajtur për ekipin U16 të Gjermanisë dhe shënoi 90 gola në 56 ndeshje për ekipin U17.

Në moshën 16 vjeç e 1 ditë, sulmuesi me origjinë nga Kameruni u bë futbollisti më i ri që ka luajtur në Bundesligë.

Në moshën 17 vjeç e 361 ditë, ai ishte debutuesi më i ri për Gjermaninë që nga Uwe Seeler në 1954.

Në moshën 18-vjeçare, Moukoko arriti rekordin e të qenit futbollisti më i ri që ka luajtur minuta në një Botëror me Gjermaninë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mourinho i acaruar e priti me fyerje dhe sharje gjyqtarin në parkingun e autobusit

Mourinho i acaruar e priti me fyerje dhe sharje gjyqtarin në parkingun e autobusit

Liga e Evropës
“Nuk i dua të argjendtat”, momenti epik kur Mourinho i dhuroi medaljen e tij një tifozi pas finales

“Nuk i dua të argjendtat”, momenti epik kur Mourinho i dhuroi medaljen e tij një tifozi pas finales

Liga e Evropës
Mourinho pas humbjes në finale: Gjyqtari dukej spanjoll, shkojmë në shtëpi të vdekur për shkak të një padrejtësie

Mourinho pas humbjes në finale: Gjyqtari dukej spanjoll, shkojmë në shtëpi të vdekur për shkak të një padrejtësie

Liga e Evropës
U lidh me Real Madridin, Zanetti flet për situatën e Lautaros

U lidh me Real Madridin, Zanetti flet për situatën e Lautaros

Serie A
Trajneri i Sevillas, Mendilibar pas triumfit: Morëm trofeun, na dhanë medaljet – por nuk e besoj akoma

Trajneri i Sevillas, Mendilibar pas triumfit: Morëm trofeun, na dhanë medaljet – por nuk e besoj akoma

Liga e Evropës
Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Premier League
Kalo në kategori