LAJMI I FUNDIT:

“Mos luaj me ndjenjat e mia”, si rekordi i Bolt u ‘thye’ nga një gabim epik

“Mos luaj me ndjenjat e mia”, si rekordi i Bolt u ‘thye’ nga një gabim epik

Usain Bolt nuk ka rivalë në garat e shpejtësisë, 100 dhe 200 metra.

Xhamajkanit i përkasin rekordet në të dyja këto disiplina garash, ndërkohë që verën e shkuar amerikani Noah Lyles as vetë nuk u besoi syve kur pa kronometrin të ndalej në kohën 18.90 sekonda, çka ishte rekord.


22-vjeçari me atë kohë parakalonte Boltin, i cili më parë kishte regjistruar kohën më të shpejtë, 19.19 sekonda. Lyles po garonte në Florida dhe kur ai kaloi finishin, komentatori i BBC u shpreh se kishte ndodhur diçka gabim.

Dalin në pah detaje nga jeta Usain Bolt - çfarë bën legjenda e atletikës si i pensionuar
Lexo po ashtu Dalin në pah detaje nga jeta Usain Bolt - çfarë bën legjenda e atletikës si i pensionuar

Madje dhe vetë amerikani ngriti duart lart, pasi nuk po e kuptonte se çfarë po ndodhte. Koha e tij e mëparshme ishte 19.50 sekonda, por këtë herë ai ishte vendosur në korsinë e gabuar.

Praktikisht ai kishte vrapuar vetëm 185 metra. Më pas ishte Bolt që reagoi në Twitter për ngjarjen e ndodhur. “Nuk mund të luash me ndjenjat e mia kështu”, shkruante sprintieri, i cili normalisht vazhdon ta mbajë rekordin. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

Ndërkombëtare
E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

Premier League
“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

Liga e Kampionëve
Phil Foden shpjegon pse Bellingham është një ‘dhuratë nga Zoti’ për Anglinë

Phil Foden shpjegon pse Bellingham është një ‘dhuratë nga Zoti’ për Anglinë

Ndërkombëtare
Refuzohet kërkesa e Prokurorisë, Akil Gjakova lirohet nga paraburgimi

Refuzohet kërkesa e Prokurorisë, Akil Gjakova lirohet nga paraburgimi

Xhudo
Ancelotti theu protokollin e UEFA-s pasi eliminoi Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve

Ancelotti theu protokollin e UEFA-s pasi eliminoi Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori