Ilkay Gundogan pati një paraqitje tjetër të madhe ku kësaj radhe me Manchester Cityn e tij fitoi ndaj Tottenham me rezultat 3-0 në “Etihad Stadium”.

Mesfushori gjerman shënoi dy herë dhe fitoi një penallti në pjesën e parë për ta quar  ekipin e Pep Guardiola drejti fitores dhe epërisnë prej shtatë pikëve në krye të tabelës.

Gundogan në pjesën e dytë, shënoi dy gola dhe atë me këmbën e tij të majtë, që gjoja llogaritet si këmba e tij e dobët.

Goli i tij i parë këtë mbrëmje erdhi pas një lojë të bukur nga Raheem Sterling , ndërsa i dyti me një driblim magjik ndaj Davinson Sanchez. Ky driblim kujton atë të Lionel Messit ndaj Jerome Boateng.

Reklama

Ish lojtari i Borussia Dortmund deri tani ka shënuar 11 gola në Ligën Premier – nëntë në po kaq ndeshje në vitin 2021.

Reklama

Në fakt, askush në të gjithë Evropën nuk ka shënuar më shumë gola sesa Gundogan deri më tani këtë vit.

Tëitter është mbushur me reagime pas golit të tij të bukur, duke bërë krahasime me Lionel Messin dhe Ronaldo fenomenin. /Telegrafi/