Pamje tronditëse dhe imazhe të reja që janë shfaqur thuhet se tregojnë momentin kur një aktor që performonte në Teatrin Bolshoi të Rusisë u vra të shtunën nga një pjesë e setit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet tregojnë një sfond të madh duke u ulur në skenë pas aktorëve gjatë një ndryshimi të skenës.

Si pasojë, Yevgeny Kulesh, 37 vjeç, në njëfarë mënyre bllokohet nën sfond dhe shtypet për vdekje.

Një burrë mund të dëgjohet duke bërtitur ndërsa orkestra vazhdon të luajë, para se muzika të ndërpritet papritur dhe grupi fillon të shpërthejë në britma në pamjen e aksidentit.

Incidenti ndodhi gjatë një ndryshimi të grupit në një shfaqje të Sadko, një operë e shekullit XIX nga kompozitori rus Nikolai Rimsky-Korsakov.

Teatri tha se Yevgeny Kulesh, i cili kishte qenë me teatrin që nga viti 2002, vdiq në vendngjarje pasi auditori u nxor menjëherë nga salla e shfaqjeve.

Komiteti Hetues i Moskës tha në një deklaratë se ishte duke hetuar vdekjen e tij, ndërsa ish-aktorët e teatrit Bolshoi kanë dënuar kushtet e punës në vendin me famë botërore.

Publikut iu kërkua menjëherë të largohej nga salla – pasi fillimisht besuan se incidenti ishte një truk i inskenuar që ishte pjesë e shfaqjes. /Telegrafi/