LAJMI I FUNDIT:

Moment tragjik për Charles Oliveira: Nuk e arrin peshën e duhur – i hiqet titulli

Moment tragjik për Charles Oliveira: Nuk e arrin peshën e duhur – i hiqet titulli

Charles Oliveira nuk do të jetë në gjendje të mbajë rripin e tij në peshat e lehta, pasi nuk arriti të peshonte 70 kilogramë në ceremoninë e matjeve.

Kampioni brazilian pati edhe dy mundësi të tjera, por nuk mundi të hiqte gjysmë kilogrami i nevojshëm për të përmbushur peshën e kërkuar.

Do Bronx u ngjit në peshore për herë të parë me pesë minuta të mbetura para mbylljes së afatit dy-orësh të peshimit, në atë përpjekje, ai peshonte 70.5 kilogramë.

Të gjitha lajmet nga UFC
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga UFC

Komisioni i Arizonës i dha atij një orë më shumë për të hequr gjysmë kile shtesë që ai kishte.

Pas kalimit të kohës, Oliveira u kthye në peshore dhe përsëri peshoi 70.5 kilogramë, kështu që UFC njoftoi se titulli i ishte heqru.

Lufta do të vazhdojë

Megjithatë, nëse Oliveira fiton titullin do të mbetet i ngrirë, përkundrazi, nëse Justin Gaethje (i cili peshonte 70 kilogramë) fiton luftën, ai do të jetë kampioni i padiskutueshëm i peshave të lehta.

Lufta nuk humbet rëndësinë sepse UFC merr parasysh raportin fitore-humbje, kështu që Charles Oliveira do të duhet të dalë për të fituar për të zgjedhur një betejë të ardhshme për rripin e peshave të lehta.

View this post on Instagram

A post shared by ESPN MMA (@espnmma)

Luftëtarrja tjetër që gjithashtu dështoi të arrinte në peshën e duhur ishte Norma Dumont, e cila peshonte 66 kilogramë për luftën e saj të peshës së lehtë kundër Macy Chiasson, për të cilën u gjobit me 30 për qind të fitimeve të saj.

Kur është lufta?

Lufta mes Justin Gaethje dhe Charles Oliveira do të vijojë me orarin e saj të së shtunës, 7 maj (sot).

Qendra në Phoenix, Arizona do të jetë nikoqire e luftës midis Gaethje dhe Oliveira. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Kombëtarja e Shqipërisë
Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Përfaqësueset
LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
“E tashmja dhe e ardhmja e shkëlqyer”, Messi i impresionuar nga talenti argjentinas

“E tashmja dhe e ardhmja e shkëlqyer”, Messi i impresionuar nga talenti argjentinas

Ndërkombëtare
Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Përfaqësueset
Ylli i Liverpoolit thyen rekordin 64-vjeçar në Kampionate Evropiane

Ylli i Liverpoolit thyen rekordin 64-vjeçar në Kampionate Evropiane

Përfaqësueset
Kalo në kategori