Një modele braziliane dhe njëherit snajperiste, është vrarë gjatë granatimeve ruse në Kharkiv të Ukrainës – vetëm tri javë pasi që kishte arritur në këtë vend.

Siç raportojnë mediat braziliane, Thalito do Valle, 39-vjeçe, ka marrë pjesë në misione humanitare në mbarë botën dhe më herët kishte luftuar kundër ISIS-it në Irak, transmeton Telegrafi.

Ajo u vra një javë pasi që një predhë goditi bunkerin e saj në Kharkiv, qytet në verilindje të vendit që ishte cak i bombardimeve të vazhdueshme nga ana e forcave ruse.

Derisa gazetari i CNN-it po raportonte nga një qytet në Ukrainë, bombat ruse shpërthejnë shumë afër tij Derisa gazetari i CNN-it po raportonte nga një qytet në Ukrainë, bombat ruse shpërthejnë shumë afër tij

Studio në fakultetin juridik dhe si vajzë e re kishte punuar si modele dhe aktore. Tabloidëd britanik Mirror dhe Daily Mail, shkruajnë se ka marrë pjesë në misionet për shpëtimin e kafshëve me organizata të ndryshme joqeveritare.

Reklama
Reklama

Trajnimin për snajperiste e kreu kur iu bashkua Peshmergës, forcave të armatosura të kurdëve në Irak. Vëllai i saj Theo Rodrigo Viera e ka përshkruar si një heroinë, që kishte për qëllim shpëtimin e jetëve të tjerëve dhe të marrë pjesë në misione humanitare.

Ai tha se në Ukrainë kishte shkuar tri javë më parë, ku punoi në ekipet e shpëtimit por edhe si snajsperiste. Gjithashtu ua ruante “shpinën” forcave ukrainase nga trupa ruse. /Telegrafi/

@thazinhaaaaaaaaaa #war #kurdistan #kirkuk #iraq #front #brazil #brazilianwoman ♬ original sound – unknown

@thazinhaaaaaaaaaa Treinos #Kurdistan #war #peshmergaforces #militar #woman #fighter #fy ♬ son original – Eddie CuDi