LAJMI I FUNDIT:

Miralem Pjanic është viktima e fundit e Sergio Busquets, shumë yje nuk arritën të konkurronin me të

Miralem Pjanic është viktima e fundit e Sergio Busquets, shumë yje nuk arritën të konkurronin me të

Largimi i detyruar i Miralem Pjanic në Besiktas nuk është një rastësi pasi asnjë lojtar nuk ka arritur të largojë Sergio Busquets nga pozicioni i mesfushës te Barcelona.

I pari që humbi vendin e tij në formacionin startues ishte Yaya Toure , i cili duhej të largohej nga Blaugrana dhe të bashkohej me Manchester City në vitin 2010 në kërkim të minutave.


“Po të mos ishte Busquets, nuk do të isha larguar”.

“Ai ka cilësi të madhe, por ajo që dua janë ndeshjet, jo ulja në stol”, kishte thënë Toure në tetor 2010.

Pas largimit të Toure, Barcelona nënshkroi me Javier Mascherano për të konkurruar me Busquets, por argjentinasi duhej të transferohej në qendërmbrojtës për të luajtur.

Në vitin 2012, katalanasit zgjodhën Alex Song, ku aventura e tij zgjati vetëm dy sezone e gjysmë në “Camp Nou”, ndërsa asnjë nga dy produktet e ardhshme të La Masia, Sergi Samper dhe Oriol Busquets, nuk arritën të luanin në mesfushë.

Pas mbërritjes së Frenkie de Jong, holandezi u etiketua si trashëgimtari i Busquets në pozicionin e mesfushës, por ky i fundit arriti të rivendosë statusin e tij të padiskutueshëm me disa shfaqje të shkëlqyera sezonin e kaluar.

Në edicionin e tij të 14 -të në ekipin e parë të Barcelonës, Busquets ende konsiderohet si një titullar i padiskutueshëm për Ronald Koeman, ku Pjanic ishte lojtari i fundit që pagoi çmimin.

Boshnjaku tani ka kaluar te Besiktas, pasi që nuk bënte pjesë në planet e Barcelonës. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
E mposhti Furyn me spektakël, por Usykut do t’i hiqet titulli kampion i peshave të rënda në boks

E mposhti Furyn me spektakël, por Usykut do t’i hiqet titulli kampion i peshave të rënda në boks

Boks
Zbulohen fjalët e para që Tyson Fury ia tha Usykut pas përfundimit të meçit

Zbulohen fjalët e para që Tyson Fury ia tha Usykut pas përfundimit të meçit

Boks
Deklarata skandaloze e Tyson Furyt menjëherë pas humbjes ndaj Oleksandr Usyk

Deklarata skandaloze e Tyson Furyt menjëherë pas humbjes ndaj Oleksandr Usyk

Boks
Trajneri i ri i Liverpoolit përmend Dritën në fjalimin e tij lamtumirës për Feyenoordin

Trajneri i ri i Liverpoolit përmend Dritën në fjalimin e tij lamtumirës për Feyenoordin

Ndërkombëtare
Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

La Liga
Zyrtare: Juventusi emëron legjendën e klubit si trajner të përkohshëm

Zyrtare: Juventusi emëron legjendën e klubit si trajner të përkohshëm

Serie A
Kalo në kategori