Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, ka bërë të ditur sot se Rusia do të fillojë menjëherë me mobilizimin e 300 mijë rezervistëve.

“Rezervat tona në personel janë të mëdha dhe shkon në 25 milionë njerëz, e ky mobilizim paraqet një për qind të potencialit”, tha ministri rus – duke tentuar që me këto deklarata t’i frikësojë ukrainasit dhe botën perëndimore, transmeton Telegrafi.

Sipas të parit të ministrisë së Mbrojtjes, do të mobilizohen persona me përvojë ushtarake dhe para se të nisen në fushëbetejë, do t’i nënshtrohen një sërë stërvitjesh.

“Nuk po luftojmë kundër Ukrainës, por kundër tërë Perëndimit”, shtoi Shoigu që konsiderohet si njeri i besuar i Putinit, dhe vazhdimisht tenton të mbulojë dështimet e ushtrisë ruse në Ukrainë.

Reklama
Reklama

Madje deri më sot ka refuzuar të zbulojë shifrat e humbjeve, si në personel ushtarak ashtu dhe në makinerinë luftarak gjatë luftimeve të ashpra në Ukrainë.

E Vladimir Putin gjatë adresimit të tij – tha se ka urdhëruar mobilizimin e pjesshëm dhe ka pranuar haptazi se mbështet referendumet në rajonet që kontrollohen nga separatistët pro-rusë në Ukrainë. /Telegrafi/