LAJMI I FUNDIT:

Milloshoski: Cilido qoftë rezultati i referendumit, nuk do të pranojmë ndryshimet kushtetuese

Milloshoski: Cilido qoftë rezultati i referendumit, nuk do të pranojmë ndryshimet kushtetuese

Ne kemi kritikuar Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë në 2017. Gjithashtu një pjesë e publikut nuk ishte në dijeni. Tani pasojat e dëmshme po hyjnë në fuqi dhe do të vazhdojnë edhe në të ardhmen. Publiku është i pjekur që kjo marrëveshje të vihet në provë dhe të ndërpritet, thotë deputeti i OBRM-PDUKM-së dhe ish-ministri Antonio Milloshoski lidhur me vendimin për mbledhjen e nënshkrimeve për referendum të detyrueshëm për anulimin e Marrëveshjes për fqinjësi të mirë.

Reklama

Milloshoski sqaron se sipas Ligjit për referendum, shkruhet se tema e sqarimit të referendumit mund të jetë temë e caktuar në kompetencë të Kuvendit.

“Sipas propozim-kornizës për negociata është kompetencë e Qeverisë. Marrëveshja me Bullgarinë është burimi i pasojave të dëmshme. Ne nuk fajësojmë Gjermaninë apo Francën për propozimin. Baza e klauzolave ​​të dëmshme është Marrëveshja me Bullgarinë”, tha Milloshoski për “Sitel”.

Ai thotë se partia nuk e ka problem të mbështesë një marrëveshje të barabartë me Bullgarinë.

Cilido qoftë rezultati i referendumit, shton Milloshoski, OBRM-PDUKM nuk do të pranojë amendamentet kushtetuese.

“Ne besojmë se Kushtetuta nuk duhet të hapet për momentin, sepse do të hapë probleme edhe më të mëdha politike. Nëse referendumi kalon, ne do të ndërtojmë marrëdhënie më të mira me Bullgarinë”, theksoi Milloshoski./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Sulmohet Policia e Kosovës në Zveçan

Sulmohet Policia e Kosovës në Zveçan

Lajme
Situata në veri, Ngjela: Kurti do të rrëzojë Vuçiqin, bëhet përfaqësuesi i panshqiptarizmit

Situata në veri, Ngjela: Kurti do të rrëzojë Vuçiqin, bëhet përfaqësuesi i panshqiptarizmit

Lajme
KFOR-i ndihmon Policinë e Kosovës të largojnë veturën e bllokuar nga protestuesit serbë në Zveçan

KFOR-i ndihmon Policinë e Kosovës të largojnë veturën e bllokuar nga protestuesit serbë në Zveçan

Lajme
Pas 17 vitesh punë në Kuvend, pensionohet sekretari i përgjithshëm Ismet Krasniqi

Pas 17 vitesh punë në Kuvend, pensionohet sekretari i përgjithshëm Ismet Krasniqi

Lajme
Mbyti nënën me plastmas, del foto e të riut nga Përmeti, student ekselent në Amerikë

Mbyti nënën me plastmas, del foto e të riut nga Përmeti, student ekselent në Amerikë

Lajme
“Të lutem kurseje Serbinë”, Kurti zbulon çka i thanë ndërkombëtarët

“Të lutem kurseje Serbinë”, Kurti zbulon çka i thanë ndërkombëtarët

Lajme
Kalo në kategori