Piloti i ekipit të Formula 1, Haas, Mick Schumacher, i cili është edhe djali i legjendës, Michael Schumacher bër një aksident të frikshëm në seancën e dytë kualifikuese në Çmimin e Madh të Arabisë Saudite sot (e shtunë).

Mick Schumacher u përplas me murin e betonit në kthesën 12 në garën e Jeddah.

Makina u rrotullua dhe goditi murin prej betoni me shpejtësi të madhe rreth 273 km/h.

Haas konfirmoi se Mick ishte i vetëdijshëm ndërsa ishte në makinë.

Gjermani më pas është transferuar në Spitalin e Forcave të Armatosura King Fahad për një kontroll mjekësor.

Mick Schumacher pësoi një përplasje të frikshme duke vozitur me 274 km/h, dërgohet me helikopter në spital Mick Schumacher pësoi një përplasje të frikshme duke vozitur me 274 km/h, dërgohet me helikopter në spital

Mick në gjendje të mirë fizike

Guenther Steiner konfirmon se Mick Schumacher është në gjendje të mirë dhe është dërguar në spital për një skanim të mëtejshëm.

Gjermani shtoi se ishte në kontakt të vazhdueshëm me nënën e Mickut dhe çdo masë e rëndësishme është marrë.

Kontakt i vazhdueshëm me nënën

Sipas komunikimit të fundit, Mick Schumacher foli me nënën e tij Corinna dhe ishte i vetëdijshëm.

Djali i Schumacher tashmë është në spital duke bërë një CT. /Telegrafi/