LAJMI I FUNDIT:

Meta pati një fitim prej 5.7 miliardë dollarësh në tremujorin e parë, duke tejkaluar kështu pritshmëritë e kompanisë

Meta pati një fitim prej 5.7 miliardë dollarësh në tremujorin e parë, duke tejkaluar kështu pritshmëritë e kompanisë

Meta, firma mëmë e Facebook-ut dhe e Instagramit ka raportuar një fitim prej 5.7 miliardë dollarësh për tremujorin e parë të këtij viti, duke tejkaluar pritshmëritë për një periudhë në të cilën u shkurtuan shumë vende pune.

Reklama

Kompania tha se inteligjenca artificiale (AI) ishte “duke sjellë rezultate të mira” në të gjithë biznesin e saj, transmeton Telegrafi.

Të ardhurat totale ishin 28.6 miliardë dollarë, derisa numri i njerëzve në Facebook çdo muaj u rrit në pak më pak se tre miliardë.

“Komuniteti ynë vazhdon të rritet”, tha shefi ekzekutiv i kompanisë, Mark Zuckerberg.

“Ne po bëhemi gjithashtu më efikas, në mënyrë që të mund të ndërtojmë produkte më të mira më shpejt dhe ta vendosim veten në një pozicion më të fortë për të ofruar vizionin tonë afatgjatë”, tha ai.

Meta gjithashtu në të ardhmen sheh “një mundësi për t’ju prezantuar miliarda njerëzve agjentë të AI-s në mënyra që do të jenë të dobishme dhe kuptimplote”, iu tha Zuckerberg investitorëve.

Ndërsa ofroi pak detaje, ai tha se Meta po “eksploronte përvojat e bisedave në WhatsApp dhe Messenger, mjetet e krijimit vizual për postimet në Facebook dhe Instagram dhe reklamat, si dhe me kalimin e kohës edhe përvojat video dhe multimodale”.

Shifrat pozitive financiare përkojnë me një periudhë ku Meta ka shkurtuar vendet e punës dhe projektet.

Synimi ishte që ta bënte vitin 2023 “një vit efikasiteti”, tha Zuckerberg. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Prezantohet Nokia XR21 Limited Edition, HDM Global filloi prodhimin në Evropë

Prezantohet Nokia XR21 Limited Edition, HDM Global filloi prodhimin në Evropë

Teknologji
Pse po mbinxehet iPhone 15-shi?

Pse po mbinxehet iPhone 15-shi?

Teknologji
Sneaker X është një kompjuter i fuqishëm në formën e lëkurës

Sneaker X është një kompjuter i fuqishëm në formën e lëkurës

Teknologji
Apple Support nuk do të ofrojë shërbim për klientët në rrjetin social X

Apple Support nuk do të ofrojë shërbim për klientët në rrjetin social X

Teknologji
Një përdorues i iPhone 15 lëshon një paralajmërim – thotë se një aplikacion po e zbraz 25% të baterisë së telefonit të tij

Një përdorues i iPhone 15 lëshon një paralajmërim – thotë se një aplikacion po e zbraz 25% të baterisë së telefonit të tij

Teknologji
Startup-i japonez zhvillon robot të ngjashëm me 'Gundam' – ka një çmim prej 3 milionë dollarëve

Startup-i japonez zhvillon robot të ngjashëm me 'Gundam' – ka një çmim prej 3 milionë dollarëve

Teknologji
Kalo në kategori