Lionel Messi e ka thyer rekordin e gjatë të Gerd Mullerit për më së shumti gola të shënuar për një klub, në pesë ligat kryesore evropiane.

Superylli i Barcelonës e shënoi golin e tij të 366-të në fitoren e katalunasve (4-2) kundër Real Sociedadit.

(Foto: Getty Images)

Argjentinasi realizoi nga gjuajtja e lirë duke kaluar legjendën gjermane, i cili i ka shënuar 365 gola me Bayern Munichun.

Me përmbysje, gola të bukur dhe spektakël, Barca fiton pas 11 vitesh në Anoeta (Video) Me përmbysje, gola të bukur dhe spektakël, Barca fiton pas 11 vitesh në Anoeta (Video)

Ish-futbollisti gjerman e kishte vendosur rekordin e tij gjatë kohës kur luante për bavarezët, në periudhën 1964-1979, ndërsa golat e tij i ka shënuar në 427 ndeshje të La Ligas.

Messi ka qenë në formë të jashtëzakonshme këtë sezon duke i shënuar 16 gola dhe duke dhuruar tetë asistime në kampionatin spanjoll.

Fitorja e Barcelonës ndaj Real Sociedadit bëri që Blaugranët të mbajnë distancë prej nëntë pikësh nga vendi i dytë, Atletico Madrid dhe 19 pikë larg Real Madridit.

Argjentinasi dhe bashkëlojtarët e tij akoma nuk kanë humbur këtë sezon, përkundër se nga klubi u largua Neymar. /Telegrafi/