Lionel Messi shënoi golin e tij të 79-të ndërkombëtar të enjten në mbrëmje për të thyer rekordin e golave për meshkuj në Amerikën e Jugut që mbahej nga legjenda braziliane Pele.

Messi i shënoi të tre golat në fitoren kualifikuese të Argjentinës ndaj Bolivisë në Buenos Aires, duke i dhënë atij dy gola më shumë se ylli legjenda braziliane.

Vetëm yjet femra si Marta me 109 gola dhe Cristiane me 96 sosh kanë shënuar më shumë gola ndërkombëtarë sesa ylli i Argjentinës tani pasi ai pretendoi vendin e tij si golashënuesi më i mirë i meshkujve në kontinent.

“Unë me të vërtetë doja të isha në gjendje ta shijoja atë. Kam pritur një kohë të gjatë për këtë, e kam kërkuar dhe e kam ëndërruar atë. Është një moment unik për mënyrën se si ndodhi pas kaq shumë pritjesh”.

“Nuk kishte mënyrë më të mirë për ta festuar këtë sesa të isha këtu. Nëna ime, vëllezërit e mi janë në tribuna…”.

“Ata vuajtën shumë dhe sot, ata janë këtu duke festuar. Unë jam shumë i lumtur”, ka thënë Messi pas ndeshjes.

Një rekord tjetër për Messin

Me tre golat e së enjtes, Messi gjithashtu tejkaloi ish-shokun e skuadrës dhe mikun e vjetër Luis Suarez për t’u bërë golashënuesi kryesor në kualifikimet e Kupës së Botës për meshkuj në CONMEBOL.

Ai tani ka 26 gola në karrierë në kualifikime, ndërsa het-triku i jep gjithashtu tetë gola në karrierë kundër Bolivisë në 11 ndeshje, duke i bërë ata kundërshtarin më të preferuar të argjentinasit.

Messi ka qenë golashënuesi më i mirë i Argjentinës që nga viti 2016, kur tejkaloi Gabriel Batistuta me 54 gola.

Ndrysh, Messi ndihmoi vendin e tij drejt triumfit në Copa America këtë verë, duke fituar trofeun e parë ndërkombëtar me vendin e tij. /Telegrafi/