LAJMI I FUNDIT:

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Vrasja e Alexei Navalny në burg është një krim që do të ndikojë në mënyrë të pashmangshme në historinë e ardhshme të Rusisë. Navalny vdiq në luftën kundër tiranisë dhe kjo betejë ende po vazhdon. Dhe ne duhet të bëjmë gjithçka që ëndrra e Navalnyt për një Rusi të lirë jo vetëm të mos vdesë me të, por edhe të fitojë në perspektivën më të shkurtër historike”, thuhet në manifestin e lëvizjes civile “Paqe. Përparim. Të drejtat e njeriut”, përgatitur nga aktivisti për të drejtat e njeriut, Lev Ponomarev dhe kolegët e tij.

Teksti vlerëson trashëgiminë politike të Alexei Navalnyt dhe autorët bëjnë thirrje për mbështetje të vejës së opozitarit, Yulia Navalnaya dhe aksionin, “Mesdita kundër Putinit”, i cili është planifikuar nga opozita ruse në ditën e zgjedhjeve, më 17 mars, shkruan Novaya Gazeta Evropa.


Putini poshtëroi dhe ofendoi Rusinë, duke e kthyer atë në një shtet totalitar që shkatërron liritë e njeriut dhe vetë njerëzimin në të gjitha manifestimet e tij”. Ai kreu një krim kundër Rusisë, duke shkelur themelet e rendit kushtetues.

Navalny për herë të fundit u pa i gjallë gjatë ditës së djeshme - shfaqen pamjet ku shihet duke buzëqeshur dhe u tallur me gjyqtarët
Lexo po ashtu Navalny për herë të fundit u pa i gjallë gjatë ditës së djeshme - shfaqen pamjet ku shihet duke buzëqeshur dhe u tallur me gjyqtarët

“Detyra historike e rusëve është largimi i Putinit nga pushteti dhe rivendosja e Kushtetutës në dispozitat e saj kryesore”, thuhet në manifest.

Alexei Navalny ka dhënë një përgjigje paraprake rreth asaj se çfarë duhet të bëjnë rusët në rast se vritet.

“Mos u dorëzoni. Nëse kjo ndodh (vdekja ime), do të thotë se ne jemi jashtëzakonisht të fortë në këtë moment, pasi ata vendosën të më vrasin…”

Fjalët e Alexeit, të cilat citohen nga shumë sot, u realizuan si një profeci: ai u vra në një kohë kur forcat tona po rriteshin dhe Putini po dobësohej vërtet.

Pavarësisht se sa e vështirë duket situata ndërkombëtare sot, Putini po humbet popullaritetin në Rusi. Ne shohim konsolidimin e rusëve nga poshtë, shohim aktivitete qytetare në rajone dhe ndjejmë një dëshirë të fortë për t’i dhënë fund luftës dhe për t’u kthyer normalitetit.

Është një kërkesë për alternativë politike dhe veprim politik, thuhet në manifest.

Personat me pikëpamje demokratike dhe kundër luftës, pavarësisht çdo mosmarrëveshjeje në opozitë, pranojnë të shkojnë në zgjedhje më 17 mars.

“Mesdita kundër Putinit”

Thirrja për mbështetje për “Mesditën kundër Putinit” ishte deklarata e fundit politike e Navalnyt. Ndoshta ishte ajo që i dha fund vendimit për t’i marrë jetën.

Prandaj, kjo vrasje le t’i japë fund mosmarrëveshjeve taktike të forcave demokratike kundër luftës, brenda dhe jashtë Rusisë. Duke e vrarë Navalnyn, Putin e bëri atë një simbol të opozitës së bashkuar demokratike, thuhet në manifest.

Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt
Lexo po ashtu Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Çdo rus ka mundësinë të shprehë mendimin për atë që po ndodh duke shkuar në qendrën e votimit të tyre më 17 mars në mesditë, duke shkruar emrin e Navalnyt në fletëvotim dhe duke votuar për çdo kandidat përveç Putinit (ose për të gjithë menjëherë, përveç Putinit).

Opozita duhet të vazhdojë punën e Navalny

Së pari. Ne duhet të japim ndihmën maksimale për nënën e Navalnyt, të afërmit dhe bashkëpunëtorët e tij për të siguruar që Alexei Navalny të varroset në përputhje me dëshirat e familjes dhe të gjithë mund t’i thonë lamtumirë dhe t’i bëjnë nderimet e fundit.

Ne duhet të bëjmë çdo përpjekje për të shpëtuar jetë dhe për të siguruar lirimin e pjesës tjetër të të burgosurve të Putinit që mbeten në burgjet ruse. Para së gjithash, i referohet Vladimir Kara-Murza, i cili ndodhet në një burg në rajonin e Omsk, në fakt, për gjithë jetën, në sfondin e problemeve kritike shëndetësore. Ne duhet të tregojmë unitet të plotë në kërkesat tona si ndaj autoriteteve ruse ashtu edhe ndaj autoriteteve të vendeve të koalicionit anti-Putin.

Të tjera. Yulia Navalnaya njoftoi synimin e saj për të vazhduar punën e burrit të saj. Ne duhet t’i japim asaj mbështetjen maksimale dhe të ndërtojmë një koalicion të gjerë të forcave kundër luftës me pjesëmarrjen e saj.

Së treti. Ne duhet të sigurohemi që “Mesdita kundër Putinit” të bëhet një histori e vërtetë masive. Vetëm pjesëmarrja masive na jep mundësi për të ndikuar në situatë. Pra, le të sigurohemi që e gjithë Rusia të rreshtohet në qendrat e votimit dhe ta shohë e gjithë bota.

Të gjithë mund të punojnë për këtë qëllim: politikanët, gazetarët, mbrojtësit e të drejtave të njeriut, ekspertët, aktivistët e zakonshëm dhe mbështetësit e ndryshimeve në Rusi.

Punoni për të forcuar efektin e përgjithshëm, jo për ta dobësuar atë. Të gjitha dallimet ndërmjet grupeve të ndryshme opozitare duhet të hidhen poshtë ose të tejkalohen. Ne, si ata që u larguan, ashtu edhe ata që mbetën në Rusi, kemi një vend të përbashkët, një fatkeqësi të përbashkët, qëllime të përbashkëta dhe një armik të përbashkët.

Tani po hyjmë në fazën vendimtare të një fushate të gjerë civile për ndryshim dhe ndryshim pushteti në vend.

Detyra e opozitës në këto javë është të qëndrojë në krah të rusëve, t’u ofrojë atyre opsione relativisht të sigurta për veprim, të përforcojë sa më shumë zërat e tyre dhe të shqetësojë dyshuesit.

Navalny mund të mos jetë i fundit - cilët kritikë të tjerë të Putinit kanë vdekur në rrethana të dyshimta
Lexo po ashtu Navalny mund të mos jetë i fundit - cilët kritikë të tjerë të Putinit kanë vdekur në rrethana të dyshimta

Materiali për fushatën kundër Putinit si kandidat presidencial është i gjerë, thuhet në manifest.

Lufta dhe represioni shkaktuan dëme maksimale në të gjitha sferat e jetës në Rusi: popullsia është e varfëruar, mjekësia dhe arsimi po degradojnë.

Industria civile është në rënie. Pakënaqësia me luftën dhe mobilizimin po rritet, me dhjetëra mijëra të vrarë. Edhe më shumë burra janë të shkëputur nga familjet e tyre dhe të përjashtuar nga ekonomia.

Lëvizja e grave të mobilizuara po rritet, duke kërkuar që burrat e tyre të kthehen në shtëpi dhe të anulojnë mobilizimin. Kjo nuk është vetëm një fatkeqësi humanitare, por edhe një rrugë drejt degradimit dhe kalbjes së shoqërisë dhe shtetit rus. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit

Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit

Kroacia
Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Botë
Frymëzim për filma horror - një i moshuar thirri policinë në mes të natës, kërkoi që ta nxirrnin nga morgu në Holandë

Frymëzim për filma horror - një i moshuar thirri policinë në mes të natës, kërkoi që ta nxirrnin nga morgu në Holandë

Evropa

"Pse? Sepse nuk kishte raketa më": Zelensky shpjegon pse Ukraina nuk mundi të ndalonte sulmin rus që shkatërroi një termocentral të madh

Botë
Braziliania dërgoi një burrë të vdekur në bankë për të marrë kredi - si u kap në momentin e fundit prej punonjësve

Braziliania dërgoi një burrë të vdekur në bankë për të marrë kredi - si u kap në momentin e fundit prej punonjësve

Amerika
Pas një fjalosje me prindërit, vendosi të jetojë në një gropë: Ka dy dhoma, ngrohje, Wi-Fi dhe shumëçka

Pas një fjalosje me prindërit, vendosi të jetojë në një gropë: Ka dy dhoma, ngrohje, Wi-Fi dhe shumëçka

Evropa
Kalo në kategori