LAJMI I FUNDIT:

Mënyra si i huazon Tarantino skenat nga filmat tjerë

Mënyra si i huazon Tarantino skenat nga filmat tjerë
Quentin Tarantino (Foto: Christopher Jue/Getty Images/Guliver)

Quentin Tarantino është një prej filmbërësve më të njohur dhe më të suksesshëm, i cili është vlerësuar ndër vitet për projektet e tij filmike.

Reklama

Karriera e tij ka nisur në vitet e nëntëdhjeta, ndërsa pos si regjisor, ai është shfaqur edhe si aktor, ndërsa filmat e tij veçohen për mënyrën jolineare të tregimit të ngjarjeve, temat satirike, duke i dhënë estetikë dhunës, skena me dialog të zgjatur, përfshirjen e yjeve të njohura, bazimi në kulturën popullore dhe në filmat tjerë, si dhe muzikën interesante të bazuar në vitet e gjashtëdhjeta deri në të tetëdhjetat.

Të gjitha lajmet nga Quentin Tarantino
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Quentin Tarantino

“Reservoir Dogs” (1992) është filmi i tij i parë duke vazhduar me “Pulp Fiction” (1994) dhe pastaj me “Jackie Brown” (1997).

“Kill Bill”, Volume 1 (2003) dhe Volume 2 (2004) solli një mënyrë ndryshe të filmave të bazuar në traditën e kung-fusë, arteve marciale japoneze dhe horrorin italian.

Ai ka vazhduar me “Death Proof” (2007), “Inglourious Basterds” (2009), “Django Unchained” (2012), “The Hateful Eight” (2015), për ta mbyllur me filmin e tij të nëntë, “Once Upon a Time in Hollywood” (2019).

Megjithatë, në një përmbledhje që jua sjellim në videon e mëposhtme, shihet se Tarantino nuk është aq origjinal në filmat e tij, porse huazon skena nga filmat tjerë. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
David Beckham shkon me sandale të veshura me çorape në Javën e Modës në Paris

David Beckham shkon me sandale të veshura me çorape në Javën e Modës në Paris

Magazina
Ndërkohë që Messi mban distancë me modelet, reagimi emocionues i Antonelas kur sheh David Beckham kapet në kamera

Ndërkohë që Messi mban distancë me modelet, reagimi emocionues i Antonelas kur sheh David Beckham kapet në kamera

Magazina
Blero publikon foto nga darka romantike me të dashurën e re

Blero publikon foto nga darka romantike me të dashurën e re

Magazina
Era Istrefi vjen me poza joshëse duke treguar barkun e saj të hollë

Era Istrefi vjen me poza joshëse duke treguar barkun e saj të hollë

Magazina
Albërije Hadërgjonaj reagon ndaj deklaratave fyese të Albano Bogdos ndaj Albanit dhe Beatrixës

Albërije Hadërgjonaj reagon ndaj deklaratave fyese të Albano Bogdos ndaj Albanit dhe Beatrixës

Magazina
Butrint Imeri pozon pranë makinës super luksoze i veshur në kostum elegant

Butrint Imeri pozon pranë makinës super luksoze i veshur në kostum elegant

Magazina
Kalo në kategori