Pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II në moshën 96-vjeçare të enjten e kaluar, më 8 shtator, të gjithë sytë janë te ngjarjet e ardhshme shtetërore që do të ndodhin gjatë këtyre javëve.

Për momentin, Mbreti Charles III nënshkroi dokumentin e tij të shpalljes si mbreti i ri deri në ditën zyrtare të kurorëzimit të tij.

Trupi i Mbretëreshës Elizabeth II do të bëjë një rrugë të ngjashme me atë që përshkoi princesha e ndjerë, Diana.


Ngjashmëritë e Princeshës Diana dhe Meghan Markle:

Princesha e Uellsit nuk ishte shumë e pëlqyer nga familja mbretërore. Megjithatë, ajo ishte e dashur nga njerëzit e saj.

Reklama

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ndan një paralele të ngjashme 30 vjet më vonë me Dianan.

Gruaja e Princit Harry nuk ka marrë në asnjë moment miratimin e kurorës. Një fakt që bëri që djali i Dianas dhe gruaja e tij të shkëputeshin tërësisht, duke hequr dorë nga të gjitha llojet e privilegjeve mbretërore.

Reklama

Megjithatë, Charles i Anglisë nuk e mbështeti vendimin e Dianas. Sundimtarët e rinj të Mbretërisë së Bashkuar ishin gjithmonë në anën e nënës së tij.

Veprimet e Princit prishën marrëdhëniet me Princeshën Diana. Ndërkohë, Princi Harry ka mbështetur gjithmonë Meghan Markle, duke kuptuar më mirë situatën që jetonte nëna e saj.

Reklama

Sipas dëshmive empirike, Meghan Markle e admiron Dianan. Dukesha e Sussex ka përdorur të njëjtat veshje që kishte veshur princesha e ndjerë në atë kohë.

Gruaja e Princit Harry i bëri homazhe vjehrrës së saj të ndjerë deri në dhjetë raste gjatë viteve.

Veshjet që janë padyshim më shumë se veshje në spektrin politik. Meghan Markle e rishfaqi Princeshën Diana në dhjetë raste. /Telegrafi/