Conor McGregor ka dhënë disa detaje në lidhje me vendimin e tij për t’u dorëzuar në duelin shumë milionësh kundër Khabib Nurmagomedovit.

Ylli irlandez i arteve të përziera marciale hyri në tetëkëndësh në tetor të vitit të kaluar në kuadër ‘UFC 229’, në përpjekje që ta kthente titullin në kategorinë e lehtë.

Ai shpresonte që të rikthehej në krye të divizionit, mirëpo gjithçka mori fund në raundin e katërt kur u detyrua ta dorëzonte meçin si pasojë e një kapjeje nga kundërshtari i tij.

Të gjitha lajmet nga Conor McGregor Të gjitha lajmet nga Conor McGregor

Pas duelit, McGregor ishte kritikuar për dorëzimin, pasi shumëkush kishte menduar se duhej ta lejonte Nurmagomedovin që ta vinte në gjumë, edhe pse Khabib e kishte kapur në nofull dhe jo në arterien karotide.

Megjithatë, Conor nuk ndihet i turpëruar që u dorëzua dhe beson se mori vendimin e duhur për ta vazhduar karrierën, por ka pranuar se ishte ndikuar nga vdekja e Joao Carvalhos në prill të vitit 2016.

“E kam parë një njeri duke vdekur në këtë sport. Ndodhesha aty jashtë. Isha në këndin e një njeriu (Charlie Ward) që e vrau një njeri. Në tokën irlandeze. Vdekja e vetme në histori të arteve të përziera marciale në Irlandë. Ishte kudo”.

“Është një sport i pamëshirshëm dhe duhet të jesh i gatshëm (për të vdekur aty). Sepse mund të futesh brenda dhe kur del jashtë, je një person tjetër”, ka thënë McGregor. /Telegrafi/