LAJMI I FUNDIT:

Mbreti Charles III diagnostikohet me kancer

Mbreti Charles III diagnostikohet me kancer

Mbreti Charles është diagnostikuar me një formë kanceri, ka njoftuar pallati mbretëror Buckingham, shkruan BBC.

Nuk është kancer i prostatës, por u zbulua gjatë trajtimit të tij të fundit për prostatë të zmadhuar, transmeton Telegrafi.

Lloji i kancerit nuk është zbuluar, por sipas një deklarate të pallatit, Mbreti filloi “trajtimet e rregullta” të hënën.


Pallati Buckingham thotë se Mbreti “mbetet plotësisht pozitiv në lidhje me trajtimin e tij dhe pret që të kthehet në detyrën e plotë publike sa më shpejt të jetë e mundur”.

Ai do t’i shtyjë angazhimet e tij publike dhe pritet që anëtarët e tjerë të familjes mbretërore të ndihmojnë për ta përkrahur gjatë trajtimit të tij.

Nuk po jepen detaje të mëtejshme për fazën e kancerit apo një prognozë.

Mbreti, 75 vjeç, u kthye në Londër nga Sandringham në Norfolk të hënën në mëngjes, kurse pallati thotë se ka filluar trajtimin.

Edhe pse ai do të ndalojë ngjarjet e tij publike, Mbreti do të vazhdojë me rolin e tij kushtetues si kreu i shtetit, duke përfshirë dokumentet dhe takimet private. /Telegrafi/