LAJMI I FUNDIT:

Mattis dhe Mitchell për vizitë zyrtare në Maqedoni

Mattis dhe Mitchell për vizitë zyrtare në Maqedoni

Sekretari amerikan për mbrojtje James Mattis, njoftoi se fundjavën e ardhshme do ta vizitojë Maqedoninë që të jap mbështetje të qartë për referendumin e caktuar për çështjen e emrit, por edhe shqetësimit për shkak të ndërhyrjes së Moskës në proces, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Reklama

“Do të shkoj që t’i vizitojë miqtë tanë nga Maqedonia dhe qartë do tua bëjë të ditur se SHBA-të mbështesin popullin e Maqedonisë”, tha Mattis në deklaratën më gazetarët në Pentagon.

Mattis theksoi se shqetësohet se Rusia do të mund të tentojë që të ndërhyj në procesin e referendumit në Maqedoni.

“Nëse do të keni votim, Moska do të përzihet. Unë jam i shqetësuar për këtë. Një ndërhyrje të tillë Rusia e ka praktikuar në Estoni dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në Ukrainë dhe tani deri në Maqedoni, gjithmonë përshtat situatën konkrete”, tha sekretari për mbrojtje, Mattis.

James Mattis është funksionari i dytë i lartë i cili këtë javë vjen në Maqedoni që të jep mbështetje për referendumin.

Në Shkup nësë do të vjen edhe ndihmës sekretari për Evropë dhe Euroazi, Wess Mitchell. Ai do të realizoj takim me kryeministri Zoran Zaev dhe përfaqësuesit tjerë zyrtar. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Hovenier: SHBA-ja i ka dy kërkesa për Kosovën

Hovenier: SHBA-ja i ka dy kërkesa për Kosovën

Komunat
Hovenier: Anulimi i pjesëmarrjes në

Hovenier: Anulimi i pjesëmarrjes në "Defender 23", pasoja e parë për Kosovën

Lajme
“Po ia rrëzon Kosovës aleancat me botën demokratike”, Haradinaj: Kurti të japë dorëheqje menjëherë

“Po ia rrëzon Kosovës aleancat me botën demokratike”, Haradinaj: Kurti të japë dorëheqje menjëherë

Lajme
Janjiq: Serbia duhet ta ndalojë në Kosovë lojën e trashëguar nga periudha e Millosheviqit

Janjiq: Serbia duhet ta ndalojë në Kosovë lojën e trashëguar nga periudha e Millosheviqit

Lajme
Hovenier: SHBA-ja nuk ka shumë entuziazëm për të reaguar ndaj disa prej interesave të Kosovës

Hovenier: SHBA-ja nuk ka shumë entuziazëm për të reaguar ndaj disa prej interesave të Kosovës

Lajme
Reagon LDK: Moskoordinimi i Kurtit me aleatët, i rrezikshëm e me pasoja afatgjata për Kosovën

Reagon LDK: Moskoordinimi i Kurtit me aleatët, i rrezikshëm e me pasoja afatgjata për Kosovën

Lajme
Kalo në kategori